| hopeandpeace a întrebat:

Am creat o poezie ce are ca subiect: mărturisirea târzie a sentimentelor, intitulată "Prea târziu...". Vă rog, dacă doriți, să vă spuneți opinia. Mulțumesc!

Prea târziu...

N-am fost a ta,
Şi nici că voi fi vreodată!
Dar să ştii...am sentimente...
Am sentimente...care toate-au-
Toate-au fost zdrobite-odată...

Ce-a fost, a fost,
Regretu-i greu!
Cred că ți-am zis prea târziu...
De ce nu-mi mai dai o şansă
Ca eu...a ta...să pot să fiu?

De ce-mi simt sufletul zdrobit,
Când tu poți fi fericit?
Vreau să ştii cum eu mă simt,
Aşa...un suflet suferind...
De-ntunecatul chin şi de crunta suferință
Dragostea...este numită...

Şi eu sper,
Ca prin magie,
Eu sper, să mai uit de tine...
Dar, ce vrajă mi-ai făcut?
Căci gândurile mele fug...
Tot la tine...

De ce unii-s fericiți,
Când eu sufăr....eu suspin?
Şi e greu...
Da! Este greu!
Şi ce dacă-i prea târziu...

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

"Poezia" - daca insisti sa o numesti asa - are multe contraziceri, de unde se reflecta faptul ca tu crezi ca e tarziu, dar speri sa nu fie. Si contraziceri interne "nu vreau", dar "vreau".
Incearca

23 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Un story va avea o mai mare atracție publicului dacă va avea un final fericit.
Poveștile triste -chiar dacă sunt povești- nu sunt sănătoase.

| hopeandpeace explică (pentru anonimg):

Este povestea mea. Ar fi fost drăguț un final fericit.

| minrest a răspuns:

Vad ca ai multa tragere de inima sa te exprimi prin poezie, si asta este esentialul; ce trebuie sa faci este sa citesti poezie, cat mai multa, apoi vei vrea sa citesti despre poezie, si tot asa gustul ti se va forma. E un drum lung. Arta e o amanta cruda.

| hopeandpeace explică (pentru minrest):

Mulțumesc mult! O să îmi dau silința să creez cât mai multe poezii.

| Goete a răspuns:

Esti indecisa, la inceput spui ca nu vei fi a lui vreodata, apoi ca regreti si ce ai putea sa faci sa fi a lui.
Poate ai putea sa ii trimiti poezia...

| hopeandpeace explică (pentru Goete):

Mă gândesc că probabil nu mai are rost. Timpul este deja trecut. E deja "Prea târziu" exact cum am spus şi în poezie.

| hopeandpeace explică (pentru Goete):

În prima strofă m-am referit la destin, la ceea ce a soarta a vrut. În următoarele strofe, eu mă împotriveam destinului. Îmi doream ca şi eu să pot fi fericită alături de persoana pe care o iubesc, ca şi alții.

| hopeandpeace explică (pentru Goete):

Să mă las de poezii? Presupun că nu este punctul meu forte.

| NLS a răspuns (pentru hopeandpeace):

NU e cazul sa te dai batuta de la prima incercare.
Incearca in primul rand sa citesti mai mult, in special versuri, daca aceasta ramura te atrage,
si incearca pe viitor:
sa abordezi si alta tema, nu o analiza/sinteza directa a sentimentelor si trairilor tale.

Pentru a te descoperi pe tine, trebuie sa incepi prin a analiza ce se intampla in jurul tau.
Poti aborda teme precum: copilaria, maturizarea fortata/prea timpurie, presiunea cotidiana/asteptarile ridicate din partea celor din jur, "tiparele" in care suntem fortati sa ne incadram, etc

Ca un exercitiu, poti cauta o poezie a carei tema te atrage (total, sau in proportie mare), si poti reconstrui pe baza ei una proprie.
Sau poti "imprumuta" idei din diferite poezii, pe care le transformi in cuvintele tale... repet, doar ca exercitiu.

La un moment dat, daca perseverezi, ar trebui sa observi imbunatatiri in flow, la construirea rimelor, dar si la calitatea ideilor sau a figurilor de stil folosite. semn ca nu ai gresit continuand.

| hopeandpeace explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult! O să încerc să nu mă dau bătută şi să fac exact cum ai spus. Mulțumesc din nou!

| Goete a răspuns (pentru hopeandpeace):

Daca te simti mai bine cand scrii, de ce sa te lasi?

| Goete a răspuns (pentru hopeandpeace):

Inteleg. Si iti doresc din tot sufletul. Dar sa stii ca fericirea ta nu depinde de alta persoana, este in tine si persoana care e sa fie oricum va sosi.

| hopeandpeace explică (pentru Goete):

Asta sper și eu. Mulțumesc pentru sfat!

| Goete a răspuns (pentru hopeandpeace):

"Poezia" - daca insisti sa o numesti asa - are multe contraziceri, de unde se reflecta faptul ca tu crezi ca e tarziu, dar speri sa nu fie. Si contraziceri interne "nu vreau", dar "vreau".
Incearca

| christine99 a răspuns:

Cam multe puncte puncte, nu e ceva impresionant laughing dar e frumos sa te exprimi prin poezii

| hopeandpeace explică (pentru christine99):

Punctele de suspensie au fost folosite de mult prea multe ori. Ştiu. Am facut-o cu un scop: am încercat să măresc afectivitatea şi să îl fac pe cititor să înțeleaga greutatea acestor sentimente. Nu mă aşteptam oricum să iasă ceva excepțional, dar m-am bucurat că am încercat, mă descărcasem.

| unvecin a răspuns:

Îmi amintește de acest TED Talk excelent:
https://www.ted.com/talks/guy_winch_how_to_fix_a_broken_heart?language=ro

Cred că poți îmbunătăți poezia citind-o cu voce tare și încercând să repari ritmul acolo unde simți că nu curge natural.

În rest depinde care e scopul cu ea. Dacă e doar să te descarci, probabil că l-ai atins deja. Dacă vrei să o publici pentru un cerc mai larg de oameni, ar fi mai multe elemente de revizuit, probabil. E ca atunci când faci poze: nu e tot una că faci o poză să-ți amintești mai târziu că ai fost într-un loc anume sau că faci o fotografie de pus într-o revistă.

În fine, vezi video-ul din link, chiar e fain. Hope and peace și ție!

| hopeandpeace explică (pentru unvecin):

Frumos speech. Mulțumesc pentru link. Poezia aceasta a fost pur şi simplu pentru a mă descărca. Dacă îți vine să crezi sau nu, poezia a fost făcută în mai puțin de 7 minute. Toate versurile îmi veneau în minte spontan.

| Adrian7art a răspuns:

Hey..nu te da batută niciodată de la ceea ce iți place!
Este nevoie doar de voință..cred că ai să reușești.
Așteptăm si alte versuri! Succes!

| hopeandpeace explică (pentru Adrian7art):

Am mai creat încă o poezie. Mă gândesc să o postez acum. Sunt curioasă de părerile celorlalte persoane. Mie, nu mi se pare chiar atât de fascinantă, mi se pare că oricum aş scrie, încep cu ceva mai trist, apoi se schimbă cu totul atmosfera, devine una caldă, şi totodată sensibilă. Îmi doresc ca părerile ce vor urma să fie unele pozitive. ^-^

| Adrian7art a răspuns (pentru hopeandpeace):

Tocmai ti-ai răspuns singură la intrebare..fi pozitivă! și automat versurile tale vor fi cu aceeași tentă. happy

| ihnei a răspuns:

Prea tarziu prea devreme
timpul meu n-a venit inca si totusi totul se cerne

| Габужа_Ваня_1993 a răspuns:

Poiezia e cu un sentiment aparte, imi place exprimarea si gindurile. Continua a scrie?

| hopeandpeace explică (pentru Габужа_Ваня_1993):

O să continui. Mulțumesc pentru părere!