| Juiana a întrebat:

Am o intrebare,creioanele de calitate sunt mai moi sau mai tari? Depinde de foaie? Foaia subtire este mai buna de cat cea cartonata, pentru ca imi trebuie la scoala pentru desen o foaie buna.

Răspuns Câştigător
| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Creioanele de calitate sunt făcute de o firmă bună, nu contează că au mina tare sau moale.
Există creioane cu mina tare, dar asta nu înseamnă că-s de-o calitate îndoielnică, chiar deloc, în desen ai nevoie şi de creioane cu mina tare (HB, H-9H), pentru schiţe şi valoraţii uşoare.
Exemple de firme bune ar fi Koh-I-Noor şi Faber Castell.

| Juiana explică (pentru HeresyoftheUnknownGod):

Conteaza ce tip de desen fac, am inteles.happy

5 răspunsuri:
| PinkPanter a răspuns:

Deci creioanele mai tari sunt mai de calitate, uneori depinde de foaie, Cea mai buna este cea cartonata

| raluk27 a răspuns:

Nu depinde de foaie, ci de mina creionului (H, B sau HB). Cele H sunt folosite pentru desen tehnic, sunt foarte tari si mai mult zgaraie. Cele mai moi sunt B. Scriu cel mai "negru" si evident, se consuma mai repede. Insa creioanele comune sunt de tipul HB. Deci nu exista calitate a creioanelor dupa cum ele sunt mai tari sau mai moi.

| Juiana explică (pentru raluk27):

Iti multumesc!

| Empathizer a răspuns:

Pentru desen iti trebuie creioane moi, de tip HB, si foi cartonate, daca vrei sa iasa ceva de calitate.