| larrysaaa a întrebat:

Buna, am o intrebare. La anul vreau sa dau la liceul de arte Nicolae Tonitza, stiu ca inainte de EN sunt niste probe de aptitudini. Daca vreau sa dau la desen, mai trebuie sa fac si mulaje din lut? Am citit pe site si nu prea am înțeles multe. Poate sunt persoane care au dat probele anul acesta si imi pot răspunde.

3 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Cei de la sculptura fac mulaje.
Tu mergi cu o mapa de lucrari. Cu desene. In afara de proba pe care o dai la examen.
Asa stiu eu.

| varcopisicul a răspuns:

Eu sunt la cnaob in Iasi si nu stiu daca asa e la toate liceele dar in cl 9-10 faci de toate, sculptezi, pictezi, grafica si ce mai era iar intr-a 11a ai voie sa alegi pe ce ramura vrei sa mergi in continuare

| Haiduc98 a răspuns:

Salut. Pentru Nicolae tonitza îți trebuie o mapă cu aproximativ 10 desene. În care 5 trebuie sa fie natura moarta în creion. Și 5 sa fie picturi. În general trebuia sa dai o evaluare cu profesorii de acolo, e ca un examen, doar ca din cauza pandemiei anul trecut examenul a constat în depunerea mapei cu desenele. Anul asta nu știu dacă se da examenul sau tot mapa. Dar îți recomand să te apuci sa lucrezi și sa iei cele mai bune 10 desene. La natura moarta trebuie sa desenezi o vaza un fruct și o sfera. Și la picturi trebuie sa te uiți la ei pe site cred, căci acolo ai temele și culorile cerute.