| IulianaMG a întrebat:

Am o moneda din anul 1914 si dupa ce m-am documentat am aflat ca exista doar 200 exemplare in toata lumea! Este vreun colectionar pe aici? Am mai gasit pe cineva care vindea aceeasi moneda dar cu 1000 Euro, dar eu o voi vinde mai ieftin deoarece stiu ca unii colectionari mor de foame dar tot isi cumpara aceste artefacte! Deci pretul monezii este de 100 Euro, este cineva interesat?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Răspunsul lui The Ace mi se pare a fi cel mai demn de luat în seamă.
Nu te îmbăta cu apă chioară.
Du-te pe la anticariate și vei vedea că au monede de cel puțin la 1850 cu duiumul și nu le cumpără nimeni.
Decît dacă sunt din aur sau argint.
Acolo unde spui că te-ai documentat nu ți s-a spus și cam la ce prețuri poate fi evaluată?
Nu fi naivă.Nu-ți va da nimeni nici un euro măcar!

| TheAce a răspuns:

Nu vreau sa iti tai elanul dar atunci cand vine vorba de numismatica, trebuie sa stii ca anul 1914 nu e catalogat drept ''antic'', dimpotriva. Vorbim de o moneda de vechime medie, care in niciun caz nu se apropie de pretul sutelor de euro (decat daca e din aur). Am si eu niste monede din secolul 19, austro-ungare (perioada 1850-1880) si catalogul lor cumulat nu aduna suma de 100 E. Poate daca ai da mai multe detalii despre moneda si-ar putea lumea face o parere mai clara. Nu ai specificat metalul/aliajul, tara de provenienta precum nici alte trivia-uri care ar putea sa-i creasca valoarea. Privind strict la anul din care dateaza, trebuie sa iti spun, nu e deloc atat de impresionant pe cat ai crede.

| ana233 a răspuns:

Nu sunt colectionara, dar daca voi gasi pe cineva care e interesat, te anunt.

| Ciobotaru_Lucian_1990 a răspuns:

Monedele din anul 1914 sunt destul de rare dar cele din 1913 valoreaza milioane de dolari deci nu cred ca o sa ai succes. ESTE STRCT PAREREA MEA! Poti sa o iei in serios sau sa o ignori ( fara supararewinking ). Multa bafta!