| Ana1018 a întrebat:

Am tot vazut pe Youtube persoane care fac slime ( mâzgă ), dar ei folosesc ingrediente foarte ciudate. Stiti vreo reteta usoara?

Răspuns Câştigător
| Matei_Gianina_1970 a răspuns:

Buna!
Am vazut acele videoclipuri si iti spun din propria experienta si propriile incercari,una din cele mai simple,,retete de slime''(mazga/plastelina).
O sa ai nevoie de :
-Lipici lichid/aracet(Daca vei incerca cu lipiciul lichid,slime-ul o sa fie clar si o sa poti vedea prin el,dar,folosind aracet,vei obtine o substanta opaca,adica prin care nu se poate vedea nimic)
-Detergent lichid(nu iti recomand sa incerci cu detergentul in stil,,bobite'',deoarece vei obtine un terci dezgustator)
*Recomand sa nu confuzi detergentul cu alte substante, deoarece eu am folosit ce nu trebuia si a fost o incercare esuata
-Spuma de ras(Cea pe care o foloseste tatal tau e perfecta, nu trebuie sa pui prea multa, dar recomand sa folosesti, altfel slime-ul o sa aiba o textura dezgustatoare, asemanatoare cu cea a unui copan de pui fara pielita...si cam asa o sa si arate). Daca folosesti spuma de ras o sa fie un slime moale,precum o perna,pufos...o sa detina toate calitatile unui slime,dar o sa fie pufoasa(intr-un mod placut)
-Colorant alimentar(de la un magazin specializat)/albastru de metin (de la farmacie), dar nu este obligatoriu sa folosesti, deoarece slime-ul o sa se coloreze singur de la spuma de ras. Daca folosesti totusi, recomand ca acel colorant sa fie unul puternic(Il poti folosii pe tot daca nu coloreaza bine).
Cum procedezi:
Asa cum banuiesc ca ai vazut in videoclipuri, trebuie sa pui intr-un bol un tub sau doua de lipici(sau cate vrei), apoi sa pui spuma de ras.Nu pune multa! Masoara,, din ochi'' cam cat ar trebui si amesteca cu o lingurita. Pune colorant(daca ai sau vrei), insa daca nu ai colorant alimentar poti incerca cu ceva culoare din goase.Amesteca pana se coloreaza bine, iar cu un deget poti verifica teztura. Daca este una cremoasa si pufoasa, precum o supa crema, poti pune detergentul. Daca e usor lipiciosa sau apoasa, mai poti adauga spuma de ras.
SUCCES! happy

5 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

O cumperi sau scuipi în mână, dacă vrei îți scuip eu și mai scuipi și tu până iese mâzga dorită.laughing)

| TFKatarina a răspuns:

Iei un bol in care pui detergent de rufe si lipici.Amesteci bine pana obtii slime-ul si gata.

| Maria1932 a răspuns:

Cea mai usoara reteta de slime este din 3 ingrediente:
1. Lipici lichid care sa contina PVA
2. Activator (detergent persil, borax sau glicerina boraxata)
3. Colorant (optional)
Si pur si simplu le amesteci.

| Negura_Bianca_1981 a răspuns:

Lipici PVA
Detergent persil/borax
Optional. culoare, sclipici etc.

| Taran_Casian_1995 a răspuns:

Simplu
1. O banana
2. faina
3.apa
Pui amestecul in frigider si astepti.
Peste noapte. Dimineata ar trebui sa fie gata.mie mi-a reusit