| anonim_4396 a întrebat:

as avea si eu o intrebare... faza e ca vreau sa citesc o carte dar nu stiu care asa ca dati-mi si mie exemple de carti mai interesante si totusi sa fie pentru o adolescenta de 14 ani dar nu povesti de adormit copii ci ceva mai special

Răspuns Câştigător
Janina
| Janina a răspuns:

"Anotimpurile adolescentei" - vol. I
"Anotimpurile adolescentei" - vol. II
"Anotimpurile adolescentei" - vol. III
„Dacă ai plecat, nu te întoarce!" Doina Iovanel Spineanu.

poti chiar sa le comanzi de pe siteul scriitoarei http://doinaiovanelspineanu.ro/coperti.html
sunt romane de actualitate cu tineri de varsta noastra, cu problemele noastre, cu internet, role, muzica, iar daca esti din Severin in romanele ei o sa descoperi locurile preferate ale adolescentilor de aici!
Iti recomand aceste carti!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca Gorki, iti va placea mult: Copilaria, Doi vagabonzi, etc.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cartea fetelor, Cella Serghi- Panza de paianjen, Cronin- Gran Canaria

assiris
| assiris a răspuns:

Ai citit Ciresarii si Castelul fetei in alb? Dar Panza de paianjen?

| kh1ss a răspuns:

P. s i love you - cecelia ahern... e super cartea tongue sau maitrey de mircea eliade tongue

| inna a răspuns:

John Saul -Mana dreapta a diavolului :-x

| galileo a răspuns:

Ciresarii :d

| malecsia a răspuns:

Quo Vadis - istorie si dragoste, razboi si intrigi - de Henryk Sienkiewicz.

| d0i0n0 a răspuns:

Citeste ceva despre pubertate adolescentabig grinbig grinbig grin sigur te intereseaza sau un roman iti dezvolta mintea si te fac sa citesti mai repede dar daca citesti iti dau un sfta citeste cu atentie sa vezi despre ce este vorba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicoara potcoava de m. sadoveanu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cosmicomicari

| ciupy a răspuns:

Ar trebui sa citesti o carte despre vraji

| stefy_4690 a răspuns:

Depinde ce fel de carti iti plac...am tot 14 ani .si...ca.lectura de adolescenti mi-a placut "zodia indragostitilor" pentru ca e scrisa si din perspectiva unui baiat si din perspectiva unei fete. Destul de mult mi-a placut si "11 minute" sau "prajitura de la ora 11"(dar asta mi s-a parut un pic cam copilaroasa...adica am citit-o pe la 13 ani si eram ceva in genul "dc n-am citit-o acum vreun an? mi sar fi parul mai buna"big grin) o carte .nu stiu.mai cunoscuta.ar fi (dupa placerile mele) "Mara" iar cartile care imi plac mie in mod special(ador romanele poltiste) sunt "fortareata digitala","cei 5 purcelusi" si toata seria Maigret de G Simenon