| itachi23 a întrebat:

Bună, as vrea sa încep sa pictez pe sticla, dar nu prea știu ce am nevoie, din câte știam eu pentru colorat trebuie acuarele în ulei, dar conturul în fac tot cu acuarele? știam de o tehnica cu stilou și tuș pentru contur, dar altele nu sunt?

1 răspuns:
| Hypefox a răspuns:

Acuarelele sunt acuarele. Se folosesc cu foarte multa apa.

Exista guaje in ulei dar pentru acelea ai nevoie de diluant ca sa cureți pensula pentru a utiliza câte o culoare noua sau guajele normale fara ulei care au o consistenta mai grea sa zic, trebuie sa le folosești cu apa si sa le faci mai omogene.

Pe sticla poți folosi o carioca neagracu desenul si pe partea opusa sa pictezi apoi sa ștergi cu Acetona sau dezinfectant urma de carioca.

Sau poți direct sa pictezi pe sticla cu guajele dar vezi, nu prea iti trebuie apă căci asa își păstrează consistenta si culoarea se vede perfect.

Nu știu să-ți explic in termenii românești termenii artistici caci liceul artistic l-am terminat in afara României si stiu termenii francezi mai mult.

Dar pentru detalii astistice imi poti da si mesaje in pv!