| Andrei_Andrei_1994_ZLjR a întrebat:

Bună, aș vrea să-mi achitionez un aparat foto digital care să facă niste poze ce par că sunt editate (vintage). M-am gandit pana acum la un Sony DSC W830. Nu caut aparate cu preturi mari (maxim 600 lei), vreau unul, repet, care să dea impresia că sunt editate!
Imi pare rau dacă nu m-am exprimat bine!
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cam orice compacta are filtre sepia, b&w, ...cu putin noroc poate si alte efecte interesante, care fac poza sa para de epoca.
Ai intalnit modele mai noi (existente in magazine la ora actuala) care nu au macar cele doua filtre?

Daca vrei ceva mai mult decat Sepia, de exemplu, o oarecare granulatie, culori sterse, "zgarieturi", pete, franjuri, ai nevoie de Photoshop sau alt program de editare foto. de texturi, si de pricepere.

https://youtu.be/uqozGu-sYLQ

https://youtu.be/RS6OooobAsM

https://youtu.be/XCeUXpaX55E

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice program de editare foto iti poate transforma o poza in stil "vintage".
Doar trebuie sa cauti si sa aplici efectul "alb & negru" (black & white) sau "sepia" (maronie).
Gasesti si site-uri care fac asemenea transformari online (gratuit).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti face asta din soft bine-mersi pe orice spanac de telefon...

| Wr3nch a răspuns:

Nu aparatul face asta ci tu in Photoshop pe pc.

| Andrei_Andrei_1994_ZLjR explică (pentru Wr3nch):

Sunt unele care fac poze ce par a fi editate!

| NLS a răspuns:

Doar Canon SX620 HS are mai multe efecte de genul, dar e 1000 RON.
(ce-i drept e si mai bun aaratul)

Photo Effects
My Colors (My Colors Off, Vivid, Neutral, Sepia, Black & White, Positive Film, Lighter Skin Tone, Darker Skin Tone, Vivid Blue, Vivid Green, Vivid Red, Custom Color)

Sony W830,
Canon IXUS 185
Sony H300
Au doar B&W.

Insa cu un efort minim, poti invata sa folosesti un editor foto (Photoshop, GIMP, Affinity Photo) si sa creezi efecte identice din software. Se poate si pe Android sau IOS.

| johnnny123 a răspuns:

In ziua de azi cam orice pocnitoare de aparat stie sa puna un filtru sepia sau alte prostii de genul asta. Daca asta este criteriul dupa care iti alegi aparatul, atunci poti sa alegi si la nimereala, legat la ochi.

Este ca si cum ti-ai alege o masina pe criteriul "imi place cum suna claxonul"