| anonim_4396 a întrebat:

Care considerati ca sunt cele mai mari carti ale lumii, puteti da cateva titluri? Carti care ar avea o valoare foarte mare pentru umanitate. Dau funda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Biblia

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Tot ce a scris Asimov. Spanacurile religioase din cauza carora au murit zeci de milioane de oameni pana acum ar merita sa dispara.

| CostinAlamariu a răspuns:

E destul de usor de spus care sunt cele mai mari carti ale umanitatii:
- Republica de Platon
- Ganduri catre sine insusi de Marcus Aurelius
- 1984 de George Orwell
- toata seria Stapanul Inelelor de Tolkien
- Ferma animalelor de Orwell
- Imparatul Mustelor de William Golding
- Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde
- Mizerabilii de Victor Hugo
- Minunata Lume Noua de Aldous Huxley
- Iliada
- Odiseea
- Fratii Karamazov de Dostoievski
- Ana Karenina de Lev Tolstoi
- Metamorfoza de Kafka
- Faust de Gothe
- Don Quixote de Miguel de Cervantes
- Marile sperante de Charles Dickens
- Moby Dick
- orice ce poti sa pui mana de Jules Verne (Calatorie spre centrul pamantului, Ocolul pamantului in 80 de zile etc.)
- Decameronul
- Divina Comedie de Dante Alighieri
- Maestrul si Margareta de Bulgakov
- Printul de Nicolo Machiavelli
Si multe altele. Cartile astea stau la baza culturii noastre si au influentat foarte mult lumea si ceea ce vedem astazi asa ca eu zic ca ar fi important de citit. Multa bafta!
-

| gemeni6226 a răspuns:

Bhagavad-gíta.

| Ineys a răspuns:

Biblia la categoria Sci-Fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eckart tolle - puterea prezentului, are o mare valoare daca o intelegi