| r0xaa a întrebat:

care este romanul vostru preferat, de cine este scris si de ce, ce anume va impresionat! astept cat mai multe pareri sper sa am ce sa aleg pentru a citi:* funda mersi:*

Răspuns Câştigător
| Kesariona a răspuns:

Romanul meu preferat este "Marile sperante" De Charles Dickens.E grru sa spun de ce.Pai in trpimul rand e un roman de "biruit". Trebuie descifrat.In al doilea rand are de toate : o poveste minunata si foarte trista de dragoste,mult mult mister, actiune, absolut tot *_*.Ce ma impresioneaza... puterea lui Pip.Desi e doar un personaj si asta e doar o carte, doar fictiune, parca am trait si eu povestea.Nu mii s-a intamplat asta decat la foarte putine carti.Si ca sa inchei, am plans groaznic cand am terminat-o,si pentru ca ma desparteam de tot, dar si pentru ca marile sperante a lui Pip s-au dovedit a fii desarte, povestea terminandu-se destul de trist.

5 răspunsuri:
| aliona_6797 a răspuns:

Pana acum as spune "Mos Goriot" de Balzac.

| Balmung a răspuns:

Romanul meu preferat este,, Cel mai iubit dintre pamanteni " de Marin Preda.Ete probabil cel mai complex roman scris vreodata in literatura romana. Urmareste destinul lui Victor Petrini inchis pentru doua crime aparent accidentale. Ele isi povesteste viata din copilarie si pana in momentul incarcerarii. Relatia de dragoste cu Matilda este nucleul principal al romanului... ceea ce ii da acea savoare si amprenta unica. Spor la citit! Nu as vrea sa intru in detalii deorece asta ar distruge tot farmecul lecturiiwinking

| r0xaa explică:

Da ''Cel mai iubit dintre pamanteni am citit'' dar cred ca bate mai mult spre psihologie, filozofie nu spre dragostea aia adevarata.romanele de dragoste superbe care pe mine m au impresionat au fost Lorelei, Valul pictat, Maitreyi insa sa citesti si partea a2a cand se intalnesc ei dupa 40 de ani cam asa.multe cartii superbehappy insa nu stiu ce sa mai citesclaughing)

| Theaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pai, ti-as recomanda in primul rand: Elevul Dima dintr-a saptea, de Mihail Drumes, si superbele carti de Nicholas Sparks, care sunt unele dintre cele mai frumoase povesti de dragoste.
Mai apoi, seria Twilight, care, pe langa dragoste, contine si actiune, The Vampire Diaries si Gazda, de Stephenie Meyer.
Treaba e ca mereu gasesti ceva nou, iar povestile de dragoste sunt multe si foarte foarte frumoasebig grin. Astea sunt preferatele mele, printre care as adauga chiar si seria "La Medeleni", desi este foarte criticata. Dar daca esti un mare fan al cartilor, seria ti se va parea superba, dupa ce o descifrezi!

Sper sa-ti fi fost de ajutor.
Lectura placuta! (Funda?batting eyelashes:*)

| imadalinai a răspuns:

Mie imi plac foarte mult romanele de dragoste, iar cele scrise de Drumes sunt superbe, in sensul ca simti fiecare emotie a personajelor care sunt puse in evidenta prin mijloacele artistice foarte expresive...Iti recomand Invitatie la vals si Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes, iar din literatura universala Dama cu camelii de Alexandre Dumas-fiul. spor la citithappy