| matei2009 a întrebat:

Caut un cadou traditional si m-am gandit la o camasa barbateasca romaneasca, tip ie. As vrea insa ceva veritabil, un produs lucrat manual si unicat, executat la comanda. Mi-ar placea sa pot vorbi cu un cunoscator al semnificatiilor insertiilor romanesti, care sa-mi poata da sugestii despre modelul pe care ar trebui sa-l aleg. M-am uitat deja pe site-uri precum iiana sau flori de ie, dar nu prea au ceea ce caut. Mi-ar placea ceva mai autentic, pentru o persoana draga si, in acelasi timp, importanta. Cunoasteti producatori consacrati din tara care m-ar putea ajuta? Orice informatie este binevenita! Multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu producatori DIN tara trebuie sa cauti, ci DE LA TARA.

Din pacate, sont foarte putine persoane care mai stiu face tesaturi autehnice.
Majoritatea sunt persoane in varsta si le poti gasi in catune indepartate de orase.

| sonya a răspuns:

Buna,

Daca pe acele site-uri nu ai gasit ce vrei care sunt cele mai indicate, greu sa gasesti in alta parte. Cu atat mai greu cu cat stai si intrebi pe net si nu iei la picior tara. Asta ar trebui sa faci. Si alea de la munte de care vorbeste AnaMaria sunt la fel, niste chestii contrafacute, nicidecum originale.

Vrei ceva original, facut pe comanda trebuie sa scoti vreo 1000 de lei din buzunar. Cand am fost in Maramures, am stat la o pensiune unde doamna mi-a recomandat niste vecine care lucrau ii. Doar daca te duci acolo poti vedea si cunoaste persoanele care le lucreaza. Poti alege sa fie lucrata manual sau la masina, cu simboluri, cu fire de aur sau argint. Dar nu din confortul casei, ci trebuie sa mergi la sursa. Aceste doamne nu stau pe net.

Sigur gasesti astfel de oameni si in Bucovina, nu doar Maramures sau poate si in alte zone, dar mi-e greu sa cred. In Maramures stiu sigur ca gasesti ce vrei.

Succes in a gasi ce iti doresti.

| Violleta2022 a răspuns:

O ie traditionala, lucrata manual o poti cumpara de la munte, de la tarabele cu suveniruri, sau magazinasele cu artizanat, daca nu vrei sa cumperi ceva online.
Aici ai magazine online cu ie traditionala:
https://ietraditionala.com/categorie-produs/pentru-barbati/
Iata si o ie barbateasca mai stilizata/modernizata:
https://www.emag.ro/......rbatesca/c