| lorenaraluca a întrebat:

Ce credeti ca înseamnă semnul naziștilor de 4 ori într-un fel combinate toate, ele fiind înconjurate de un soare? Am un talisman cu acest simbol și sunt tare curioasă de semnificația lui.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Svastica este un semn preluat de nazisti de la hindusi. Nici aici n-au fost originali (sanscrită - suastika) scris uneori și zvastică, este un simbol originar din jainism (este una din cele mai vechi religii și filozofii ale lumii), fiind o cruce echilaterală cu brațele îndoite la jumătatea acestora în unghi drept în sens orar sau antiorar. Svastica apare în arta si in simboluri preistorice sau in diverse contexte: noroc, soarele, Brahma, etc. Deci acolo apare in legatura cu soarele. Este o legatura sfanta svastica fiind ea insesi un obiect sfant in traditia lor.