| Vârna_Neculai_1951 a întrebat:

Buna,Cum inseriez un tabel cu patrate pe o poza? va multumesc

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Te referi la poza in format digital?
Pentru pictura banuiesc ca ai nevoie.

1. Cea mai scurta metoda e sa creezi gridul direct din editorul foto, de care oricum ai nevoie si daca folosesti metode mai complicate.

https://www.youtube.com/watch?v=vbUWZG8IAxw

Instalezi GIMP (e gratuit)...
incarci imaginea, apoi...
te duci la Filters / Render / Pattern / Grid
Apare o fereastra in care poti seta distanta dintre linii, grosimea lor sau culoarea.

Distanta e data in pixeli, ceea ce inseamna ca pentru a obtine un numar exact de patrate, numarul pixelilor pe o directie din imaginea ta trebuie sa fie un multiplu de cate patrate vrei sa obtii/desenezi.
La fel si pe cealalta directie.
Pentru asta poti vedea cati pixeli are imaginea ta... si ce (cat) ar trebui sa "tai" tot cu ajutorul lui GIMP (sau mai simplu cu IrfanView) pentru a ramane exact cat trebuie. In caz contrar, pe ultimul rand, atat pe verticala cat si pe orizontala nu vei obtine patrate perfecte/complete.