| silivlad a întrebat:

Buna cum sa fac un arc cu care sapot vana sau a carui sageata sa intre in scoarta de copac? cand eram mic de la vreo 8 ani am inceput sa-mi fac arcuri dar toate trageau foarte slab acum am 12 ani si inca ma chinui mam uitat pe youtube da n-am priceput m-am uitat pe google dar acolo scria in engleza puteti sa sa-mi spuneti schmecheriile cu care sa fac un arc puternic? si din ce copac sa fac arc? si asa mai departe...

4 răspunsuri:
| ReiVaN a răspuns:

Din copacii aia din care-ti fac la scoala carti ca sa scrii in halul asta.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

1.Du-te si bea niste apa
2.Cauta un nuc(e un copac)
3.Fa unu cam de 1 metru...bineinteles daca vrei sa traga bine
4.Gaseste o sfoara(subtire) rezistenta si flexibila
5.Le legi bine(cred ca stii cum s-o faci)
6.Sageata conteaza foarte mult, deci gaseste un copac care este mai neflexibil si care se rupe greu(cauta crengi drepte drepte, sau fa tu una daca ai cu ce taia copacul, adica drujba/topor)
5. Dupa ce faci sageata, in varful ei instaleaza ceva ascutit
6.Se considera arma alba si daca scotii ochi cuiva parintii tai risca inchisoare(pentru ca tu esti minor)

Răspuns utilizator avertizat
| deeDEE1269 a răspuns:

Se pot cumpara arcuri