| Adlai a întrebat:

Buna dimineata!

Am și eu niște întrebări legat de politica și despre înființarea unui institutii.

1) De ce noi nu ne-am păstrat numele pentru țara "Dacia" in loc de "România"?

2) De ce nu ne-am păstrat ca moneda și nu in ziua de azi "Koson" in loc de "lei" dacă e era sa fie Dacia? Adică, sa nu mai folosim Koson in aur, sa facem banii in hârtii plastificate dar sa fie in loc de "lei" "Koson".

3) Vreau ca atunci când absolv liceul și facultatea, sa înființez o instituție de agenție spațială românească și vreau sa stiu dacă e posibil ca eu sa cer statului roman sa construiască nave spatiale și rachete spatiale românesti. Este posibil ca eu sa deschid asemenea instituție și sa cer UE sa ne dea bani ca sa facem nave spatiale? Și dacă da, cum e posibil de a face asta? Ca vreau ca viitorii romanii sa poată sa aibă ocazia de a deveni astronauți romani trimisi de noi. Gen cum au americanii "NASA" sa avem și noi "ROSA" ca sa poată oricine sa devină astronaut la ROSA.

4) De ce nu putem sa avem un steag unic încât sa nu ne confundam? Adică, Chad are steagul nostru, iar Moldova asemanator. Și când am văzut asta, am fost confuz. Ca nu înțelegeam ce țara e.

Cum aflu cât mi-ar costa sa înființez asemenea instituție? Și cum as putea sa cer bani din fondul european pentru a face nave spatiale de origine 100% românească?

P.S. Stiu ca suna ca stupizenii primele doua întrebări, ca eram nelămurit de ce nu s-a întâmplat asta și de ce nu s-a întâmplat. Era din curiozitate.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

1 și 2 - istoria nu se scrie cu "dacă" și nici nu se repetă/reia
3 - termină intâi liceul și mai vezi tu dacă te frământă problema
4 - stema îl face unic

baftă la școală

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Cerceteaza un pic istoria
2. Cerceteaza un pic istoria
3. Pari un mare troll
4. Vorbeste cu chadezii ca ei au stegul ala din 1959, noi de pe la 1840

| Adlai explică (pentru suntserios):

De ce imi spui ca sunt un "mare troll"? Mi se pare o jignire asta. Nu-mi place sa mi se vorbească așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adlai):

Intrebarea 1 si 2:Se vede ca nu ai treaba cu istoria laughing)
intrebarea nr 3 m-a dat pe spate, wtf laughing, pe cand Romania construieste biserici care se inalta pana in cer, u vrei nave spatiale laughing)
4. No Comment

| Adlai explică (pentru suntserios):

Nu înțeleg ce e așa de rău in a pune întrebarea asta!? Vroiam doar sa stiu care sunt șanse de posibilati, sau dacă sunt posibilități de face asta. Ca ma gândeam ca doar statul se ocupa de asta, nu individul. Și vreau sa stiu dacă ma insel sau nu. Și vreau sa stiu cum pot sa obțin ajutor ca sa obțin ceea ce vreau sa fac. Mare lucru ce mai intrebare?‍♂️ O întrebare simpla, încep sa fiu jignit.

| suntserios a răspuns (pentru Adlai):

Mda, troll

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

Nuu, vreau sa construiesc nave spatiale pentru noi sa avem, ca viitoarele generații de romani, sa poată aveam ocazia sa devină astronauți, sau ingineri Aerospațială al ROSEI. Ca sa nu mai le trebuiască sa plece din alte tari ca sa ajungă astronauți când pot sa devină la ROSA. De asta ce zici? Aia e numele pe care vreau sa botez instituția agenției spațială. Înțelegi care e ideea mea?

| johnnny123 a răspuns (pentru Adlai):

Eu nu cred că te-a jignit când ți-a spus că ești troll. Din contră, a fost foarte indulgent cu tine. Pentru că alternativa este mult mai rea...

Dacă nu ești un troll care pune întrebări la mișto, atunci rezultă că ești un elev de clasa a XII-a cu mintea unui preșcolar.

Deci care varianta îți convine mai mult?

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Scuza, nu mi-am dat seama. Ca am mai avut asemenea experiențele și nu mai le suportam sa mai aud. Și sa fiu sincer, nu stiu cât de sincer sa fiu, nu pun întrebări la mișto. Intreb ca sa stiu ce fac după ce absolv liceul și facultatea, ca vreau sa fac ceva interesant dar nu stiu ce. Și de asta vreau sa ma consult cu voi, sa va intreb, ca dupa aia sa nu fac vreo prostie mai târziu. Și in al doilea rând, eu am pus din curiozitate sa stiu și eu motive pentru care nu s-a întâmplat. Vreau sa înțeleg istoria și politica noastră. Înțelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adlai):

815 mld. de lei a fost bugetul Romaniei pe 2017
19. 0billioane de DOLARI a fost bugetul Nasa pe 2017
1 Biliard=1000 de Miliarde, 1 dolar =4 lei~
Fa calculele happy Sa rotunjim bugetul Romaniei la 1 biliard, si tot ar fi de 18(diferenta) x4(dolari)= 72 Deci Bugetul Nasa este de 72 de ori mai mare ca TOT bugetul Romaniei

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

Mamaaa, ce mult e. Atunci, asta e găsesc altceva de făcutlaughing

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"1 Biliard=1000 de Miliarde, 1 dolar =4 lei~"

e aici o mică neințelegere (duce la erori scrise cu 4 cifre)

americanii îi spun la miliard, "billion" deci bugetul NASA pentru 2018 este de cca 20 miliarde dolari (cca 80 miliarde lei). Deci bugetul nasa e cam o zecime din PIB-ul României

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un "billion" biliardu ala de care zici tu, si nu ala care se joaca cu tac-uri si cu bile, e de fapt un miliard happy invatam ceva in fiecare zi happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu citesc pe engleza, si de acolo am copiat Bilion=biliard (in Romaneste)

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

Da dar, nu prea suna corect gramatical acest cuvânt "biliard". Sârb mai corect scris este "miliard", asta-i forma sa corecta. Gramatica romana respinge fără îndoieli aceste greșeli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adlai):

E pe engleza, citeam pe pagina pe engleza a wikipediei si de acolo am copiat: Biliard
Dar ideea e ca conform dictionarulului online 1 bilard ar veni 1000 de miliarde, deci Biliard si Miliard nu e acelasi lucru