| Nimeni20192018 a întrebat:

Eu sunt Crestin Ortodox! Este bine să sărbătoresc halloween?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Stiai ca exista Sf. Andrei, care ar fi tot un halloween dar romanesc? "Conform oamenilor, in aceasta seara spiritele ies in lume, lupii vorbesc cu grai omenesc in tmp ce oamenii se apara de toate cele rele cu ajutorul vrajilor si a usturoiului.
"
Mna, spune-i tu bunicii ca halloween-ul e pagan, cand si obiceiurile pe care le avem noi s-ar numi pagane desi sunt asociate cu sfinti. Deci pana la urma poti face ceea cum iti pica tie bine, desi ai fost botezat pe rit ortodox asta nu inseamna ca nu ai constiinta si nu poti gandi pe picioarele tale.

9 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Pentru ortodocsi e sarbatoare pagana deci nu, e pacat.

In alta ordine de idei e dreptul tau sa alegi in ce basme vrei sa crezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sarbatoresti ce vrei cand vrei, nu te opreste nimeni

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu faci nici un rău la nimeni. Nu este o sărbătoare religioasă, nici anti.

Răspuns utilizator avertizat
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Este bine sa sărbătorești halloweenul ca tematica si atat, gen mie im place doar tematica de halloween, nu sa o sărbătorești ca sărbătoare crestina

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Tu nu esti crestin ortodox.tu te-ai nascut liber. Faptul ca nu aveai puterea cuvantului la nastere si ai fost fortat de sistemul asta jegos si de ideologiile astea cretine sa devii asa, nu inseamna ca nu te poti bucura de alte traditii.Fi destept ca tara rage de prosti.Fa ce vrei in viata asta ok? Nu te mai speria cu rahaturi de doi lei, gen iad, satana etc.

| IugaDani a răspuns:

Depinde de context. Daca vrei sa mergi la un party imbracat in Naruto nu cred ca o sa aiba Sf. Petru vreo problema cu tine la poarta.

| red5moon a răspuns:

Nu este bine sa sa fii crestin, in primul rand.