| anonim_4396 a întrebat:

Bună, exiată o pictură pictată în stilul ortodox cu un bătrân la pământ atacat de niște animale!
Altă pictură / reprezentare artistică incoloră, reprezintă tot un bătrân între pământ și cer purtat de niște creaturi hidoase și ciudate ieșite ca dintr-o altă lume!
Acestea îl purtau atârnat de păr și atacândul din toate părțile!
Acesta din ultima parte nu este reprezentată în același stil ca cea dintâi!
Totuși nu știu dacă este vorba despre același bătrân depictat, dar în alt mod!
Oare o fi vorba de același personaj?
Știe cineva oare cum se numesc acele reprezentări artistice și ce reprezintă ele?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata un exercitiu bun pentru tine, sa identifici sfintii din icoane daca mergi la biserica duminica, dupa slujba sa discuti cu preotul si sa-l intrebi cine este in fiecare icona si ce reperzinta ea.

| Celcestietot a răspuns:

Aceasta arta bisericeasca reprezinta trecerea prin Iad. Pot fi diferite personaje, esenta conteaza.