| Addaaa99 a întrebat:

FUNDITA la cel mai rapid rasp. iar la celelante dau voturi
Stiu
ca acest site nu este sa facem teme
Dar
am
o
gramada...de.teme si sunt vreo 5 6 care chiar nu le stiu
va rog frumos sa ma ajutati
!
1). Determinati toate numerele naturale mai mari decat 500 care impartite la 25 dau acelasi rest si cat.
2)Determinati cel mai mare numar natural de 2 cifre care impartite la un nr. de o cifra da restul 7.
3)Determinati toate nr.naturale de 2 cifre careimpartitela 5 dau restul 3 si suna cifrelor ete 9
4)Determinati catul si impartitorul unei impartiri diferite de 1, stiind ca deimpartitul este 36 si restul 2.
5)Determinati catul si impartitorulunei impartiri diferite de 1 stiind ca deimpartitul este 75 si restul 10.
6)dETERMINATI CATUL SI impartitorulunei impartiri diferite intre ele stiind ca deimpartitul este 50 si restul 1.
Va rog mult
nici nu le stiu
si
maiam
si
alte te, e
am de invatat la mate, romana, istorie si geografie si mai am si la inca vreo 4 obiecte teme si de desenat nu stiu ce sa ma mai fac
Iar a 2 a pr este unde pot gasi regulile acestui site.multumesc:*

2 răspunsuri:
| alexgogo a răspuns:

Temele nu ti le fac, pentru ca ce ai tu aici este de baza (adunare, scadere, inmultire, impartire).

dar te ajut la problema 2 :) http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| QueenA a răspuns:

La problema 4, 5, 6 si 7 cred ca se aplica formula aia cu D(deimpartitul) = I(impartitorul) * C(catul) + R(restul).
In rest pune mana pe carte ca la o lucrare nu ne vei avea cu tinelaughing.
Succes la tema!