| teoccct a întrebat:

Imi spuneti, va rog, cateva carti frumoase de dragoste. Trebuie sa merg la biblioteca si vreau sa imprumut ceva care sa imi placa mult, insa nu mai am idei. Multumesc. (fara vampiri si restul.le stiulaughing

Răspuns Câştigător
| whiteOdrink a răspuns:

-Mihail Drumes (Scrisoare de dragoste; Invitatie la vals; Elevul Dima dintr-a saptea)
-Paulo Coelho ( Unsprezece minute; Veronika se hotaraste sa moara; La raul Piedra am sezut si am plans )
- Jane Austin ( Mandrie si Prejudecata; Persuasiune)
-Lev Tolstoi(Anna Karenina)
-Mircea Eliade ( Maitreyi; La tiganci; Nunta in cer; Isabel și apele diavolului; Noapte de sanziene)
- Mihail Sadoveanu (Baltagul)
- Liviu Rebreanu( Ion)
- George Calinescu (Enigma Otiliei)
Si inca o carte, in care iti spune despre sentimentul de iubire ( Jose Ortega y Gasset -Studii despre iubire)
Lectura placuta!

6 răspunsuri:
| Elenaaa23 a răspuns:

A walk to remember de Nicholas Sparks
http://www.piata-cartii.ro/......de-neuitat

Mandrie si prejudecata de Jane Austen
http://www.cartile-adevarul.com/3-mandrie-si-prejudecata-p-547.html

La rascruce de vanturi de Emily Bronte
http://totuldesprecarti.com/la-rascruce-de-vanturi-de-emily-bronte/

O pagină de dragoste – Emile Zola
http://www.delibris.net/showthread.php?tid=2

Invitaţia la vals – Mihail Drumeş
http://uqtzik.wordpress.com/2011/04/01/invitatia-la-vals-mihail-drumes/

Pânza de păianjen – Cella Serghi
http://www.librariabucuresti.com/Carti-Panza_de_paianjen-4489.htm

Scrisoare de dragoste – Mihail Drumeş
http://www.bookblog.ro/recenzie/scrisoare-de-dragoste/

Si acum de Danielle Steal
Cu fiecare zi
Legaturi de familie
Mostenirea(aici sunt doua povesti intr-una)
Strada Charles-44 Adresa iubirii
Comori tainuite

De Nora Roberts
Vis in alb#1
Parfumul iubirii#2
Traieste clipa#3
Fericiti pentru totdeauna#4
(seria cvartetul mireselor)
Cam astea le stiu eu ca ai zis fara vampiri ca daca iti dadeam si din alea umpleam o pagina intreaga :))
xoxo

| Decebal a răspuns:

Iata in continuare o lista cu cele mai frumoase romane de dragoste :
1.
"Gone with the wind"- Margaret Mitchell
2.
"Scarlet"- Alexandra Ripley
3.
"Love story"- Erich Segal
4.
"The Blue Lagoon "-De Vere Stacpoole
5.
"Love in time of Cholera"- Gabriel Garcia Marquez
6.
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
7.
"Wuthering Heights "- Emily Bronte
8.
" Pride and Prejudice"- Jane Austin
9. "
Anna Karenina"- Leo Tolstoy
10.
"What dreams may come"- Richard Matheson
dar.....nu uita de fundiță happy

Răspuns utilizator avertizat
| Siiiiia a răspuns:

„Enigma Otiliei " - George Calinescu
„Invitatie la Vals" - Mihil Drumes
„Maitreyi" - Mircea Eliade
"Dragostea nu moare" - Devi Maitreyi (viziunea celeilalte protagoniste a povestii lui Eliade)
„Nunta in cer" - Mircea Eliade
„O pagină de dragoste" – Emile Zola
Scrisoare de dragoste" – Mihail Drumeş
„Prietenul nevăzut" – Cecelia Ahern
„O plimbare de neuitat" – Nihcolas Sparks
„Suflete pereche" – Cecelia Ahern
"Love story" - Erich Segal
„Lolita"-vladimir nabokov
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Unsprazece minute "-Paolo Coelho
Lectura placuta!happy

| Beckyyy a răspuns:

O carte foarte placuta de dragoste este Accidentul de Mihail Sebastian. are descrieri placute si frumoase, iar actiunea este superba.Chiar e o carte care merita citita

| Marwshka a răspuns:

Poti incerca si :

Sidney Sheldon- De cealalta parte a miezului noptii, Chipul fara masca sau Magnatii parfumurilor insangerate.

Sandra Brown- Panza de paianjen, Manechin, Chiar si ingerii cad

John Fowles- Omida, Turnul de abanos sau Colectionarul ( astea nu se incadreaza in povesti de dragoste dar sunt interesante happy )