| DanaCherry a întrebat:

La scoala trebuie sa scriu despre povestea unei personalitati feminine ( romanesti ). Imi puteti spune cateva personalitati? Nu am nici o idee... si ce as putea scrie mai exact big grin Mersi :* Funda! URGENT!

Răspuns Câştigător
| Amariuta a răspuns:

Maia Morgenstern, Nadia Comăneci, Pia Brătianu

9 răspunsuri:
| Gufiii a răspuns:

Ai putea spune despre carmen tanase... http://ro.wikipedia.org/wiki/Carmen_T%C4%83nase

| maryfanMJ97 a răspuns:

Am eu niste idei
regina ana
angela gheorgiu
veronica micle
regina maria a romaniei
maia morgenstern
elvira popescu
principesa elizabeta
principesa maria de Romania
principesa ileana de Romania
principesa margareta de Romania
principesa irina de Romania
principesa sofia de Romania
laura stoica

| love_1617 a răspuns:

Ioana d arc

| DanaCherry explică:

Nu trebuie sa fie personalitati moarte big grin

| Cristinna_8657 a răspuns:

Uite cateva femei de renume din Romania si cate ceva despre ele:
Mirabela Dauer
Mirabela Dauer, născută Mirabela Scorțaru, (n. 9 iulie 1947, București) este o cântăreață română de muzică ușoară. Mirabela Dauer este considerată de unii critici muzicali ca fiind cea mai bună voce feminină a muzicii pop românești din ultimii 30 de ani.3 Alături de Corina Chiriac și Angela Similea, Mirabela Dauer a fost una din cele mai frecvente și iubite prezențe pe scena muzicală și de divertisment TV din anii'70-'80.2 A lansat până în prezent 28 de albume
andreea marin banica
Andreea Violeta Marin Bănică (n. 22 decembrie 1974, Roman) este o prezentatoare de televiziune din România, moderatoare a emisiunii Surprize, surprize difuzată de canalul TVR 1. În luna ianuarie 2006 s-a căsătorit cu Ștefan Bănică junior, iar la 15 decembrie 2007 a născut-o pe Violeta, primul lor copil.
andra
Alexandra Irina Măruță (n. Mihai, 23 august 1986 Câmpia Turzii, România)[1] cunoscută mai bine de către public sub numele ei de scenă, Andra este o cântăreață de muzică pop, și R&B de origine română. Începându-și cariera muzicală de la vârsta de 7 ani, aceasta a avut prima sa interpretare la un concurs muzical intitulat Tip Top Minitop în calitate de invitată, interpretând piesa lui Whitney Houston I Will Always Love You. Andra încă din acea perioadă avea o mulțime de fani. Pe lângă muzica pop, aceasta cânta alternativ și muzică populară, drept pentru care a mers la un concurs intitulat Pe fir de baladă la vârsta de 9 ani, ce avea loc la Târgu Jiu. După ce concursul s-a finalizat, Andra nu a reușit să ia unul din primele trei locuri, însă a câștigat o mențiune. La vârsta de 11 ani, aceasta a participat la alt concurs intitulat Festivalul Concurs de Interpretare Folclorică Toamna Arișeană unde de această dată a câștigat primul loc. Pe lângă concursurile de muzică populară aceasta a mers și la concursuri de muzică ușoară, câștigând numeroase premii.
elena gherghe
Elena Gheorghe (n. 30 iulie, 1985)[1][2] este o cântăreață de muzică pop/latino din România.

Născută și crescută în București, Elena a debutat pe scena muzicii populare la vârsta de trei ani, cântând un duet împreună cu mama sa, cântăreața de muzică populară Marioara Man Gheorghe.[1] În adolescență a participat la câteva festivaluri naționale, iar în anul 2000 Elena câștigă trofeul festivalului „Ursulețul de aur" din Baia Mare pentru interpretarea cântecului „One Moment in Time" a lui Whitney Houston.[1]

La finele anului 2002, Elena Gheorghe devine vocea principală a formației Mandinga, alături de care lansează două albume de studio: ...de corazón (2003) și Soarele meu (2005), cel din urmă devenind un succes comercial în România, a primit discul de aur pentru vânzări de peste 15, 000 de exemplare.[1] Piesa „Soarele meu" a fost înscrisă în Selecția Națională pentru desemnarea reprezentantului României la Concursul Muzical Eurovision 2005, dar a obținut locul al patrulea. Fiind nemulțumită de promovarea și clauzele contractului pe care îl avea cu Mandinga, Elena Gheorghe a părăsit formația la data de 15 februarie, 2006.

Ulterior, cântăreața a semnat un contract cu Roton, iar albumul său de debut, initulat Vocea ta (2006) a fost un succes comercial în România, Elena devenind una dintre cele mai de succes interprete naționale. La finele anului 2006 ea participă la prima ediție a concursului Dansez pentru tine, unde îl are ca partener pe Cornel Ogrean, alături de care obține locul al treilea în marea finală a concursului, care a avut loc la data de 20 noiembrie, 2006.

Pe parcursul anului 2008 Elena a lansat două materiale discografice noi: albumul de muzică aromână Lilicea Vreariei, și cel de muzică latino Te ador.[3][4][5] Cele două discuri marchează începutul colaborării Elenei cu o altă casă de înregistrări, Cat Music.[3][4][5][6]

În ianuarie 2009, interpreta a câștigat concursul Selecția Națională cu piesa „The Balkan Girls" și a reușit să câștige prima poziție, obținând din partea juriului și a publicului un total de 22 de puncte. Prin câștigarea acestei competiții, Elena a fost desemnată reprezentanta României la Concursul Muzical Eurovision 2009, unde a ajuns pe poziția nouăsprezece.
madalina manole
Mădălina Manole, pe numele ei real Anca Magdalena Mircea[1], anterior Magdalena - Anca Manole[2], (n. 14 iulie 1967, Vălenii de Munte, județul Prahova — d. 14 iulie 2010, Otopeni, județul Ilfov) a fost o solistă vocală, compozitoare și instrumentistă română.[3]
daca nu iti place nici o femeie din cele de mai sus poti scrie pe google numele femeii despre care vrei sa scrii si apoi wikipedia...succes

| ionutzsteaua86 a răspuns:

Pai depinde in din ce domeniu e personalitatea. Daca e din sport: Nadia, Alina Dumitru(aia cu spada)
daca vrei din muzica:alege o cantareata de care iti place (si asa mai departe)

-te sfatuiesc sa scrii despre cum le-a venit ideea sa se apuce de cantat, dansat etc
- sa scrii cate obstacole a intampinat pana au reusit sa ajunga unde au ajuns
- sa zici cat de greu/usor le-a fost
-si cum se simt in postura de "personalitate". Sper ca ti-am fost de ajutorwinking!

| bobbytronic a răspuns:

Ar mai fi si Ecaterina Teodoroiu, chiar daca e o personalitate feminina moarta, dar vad ca nu a spus-o nimeni si chiar are o poveste interesanta
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ecaterina_Teodoroiu

| gabriella_6352 a răspuns:

Andreea marin!

| Complement22 a răspuns:

Maria Tănase