| Teddy7139 a întrebat:

Ma pricep la pictat si am hotarat sa pictez cu culori de ulei, asa ca ieri mi-am cumparat culorile si uleiul de in e la un magazin, dar nu prea stiu cum se folosesc. Dau fundita pentru cel mai bun raspuns sau sfat.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Iti trebuie si putin diluant. Cu uleiul de in ingrosi pasta, cu diluantul o diluezi, in fuctie de cum vrei sa fie pigmentul pe panza. Diluantul oricum e necesar si la sfarsit, ca sa speli pensulele.
Foloseste fie o paleta de lemn lacuita fie o faianta pe care sa amesteci culorile. Ca suport, iti recomand sa cumperi de la fondul plastic un carton sau o panza gata grunduita.

Incearca sa vezi daca nu gasesti la biblioteca judeteana cartea lui Liviu Lazarescu, Tehnica picturii in ulei. Vei gasi multe sfaturi utile, tehnici diverse si informatii despre materiale.

1 răspuns:
| trifescugabriela a răspuns:

Ai facut o greseala mare si o prostie si mai marelaughing! Deci stai sa te lamuresc! Culorile in ulei nu se fac nu le facem noi acasa adica nu cumparam niste culori si niste ulei si gata facem culori in uleilaughing! Culorile in ulei (nu se cheama culori de ulei ci culori in ulei) se gasesc la fondul plastic! Fondul plastic e locul unde se fac galeriile de arta deci te duci la o galerie de arta si daca nu gasesti intrebi pe cineva de acolo daca stie unde vine fondul plastic la voi in oras si apoi te duci acolo si ii ceri omului sa iti dea culori in ulei!