| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa inveti vioara, ar mai merita la 28 ani? Din ce vad pe net este cel mai greu instrument dar imi pare mult mai interesant si mai versatil decat o chitara pe care o gasesti peste tot. Merita sa investesc intr-o vioara daca nu am facut cursuri de mic?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PatrickJane20001 a răspuns:

Eu am facut 8 ani de zile pian, la o Scoala de Arte. Da, este un instrument interesant, este putin mai greu la inceput, pana te vei acomoda cu pozitia in care va trebui sa stai, vei face si febra musculara la maini, si bataturi la degete. Merita sa l studiezi dupa parerea mea, la nivel personal. Adica daca chiar iti doresti. Daca vrei sa mergi undeva sa canti si sa castigi si bani spre exemplu, nu ti recomand. Inca am colegi violonisti, care in afara de filarmonica, nu si gasesc in alta parte loc in care sa performeze. Pana la urmă parcă tot chitara ai lua o peste tot, e mai comodă (poti canta de jos), nu ti amorteste gatul, bratele, are o sonoritate mult mai versatila decat vioara, intrucat are si note joase, pe cand vioara atinge mai putine note joase, si mult mai multe inalte, deci daca vei cauta pe cineva care sa te acompanieze, spre exemplu un cantaret vocal, iti va fi greu sa faci acest lucru daca vei canta la vioara. Poti incerca saxofonul. E intrument greu, trebuie sa ai ceva plamani intr adevar, dar poti merge lejer in cafenele si sa asiguri un ambient frumos. Oricine apreciaza muzica jazz sincer. Eu personal nu ti recomand vioara decat daca e o dorinta neaparata. Sa nu uitam ca te va costa ceva! (+parul arcusului care iti va da batai de cap. Acela trebuie inlocuit o data la ceva timp si costa foarte mult. Se intampla se se mai rupa, si din nou, costa.) Dar bafta oricum in orice vei alege!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam greu la aceasta varsta dar nu imposibil.

| Wr3nch a răspuns:

Nu e niciodata prea tarziu sa inveti ceva nou. Daca iti place si iti permiti merita.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Este sănătos să ai hobby-uri la orice vârsta, mai ales unele care îți permit să te dezvolți (pentru că să înveți vioară nu e ușor, îți lucrează disciplina) și să te exprimi într-un mod creativ.

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal ca merita! Daca te pasioneaza poti invata orice instrument la orice varsta. Daca vrei sa practici vioara ca pe un hobby si nu neaparat ca pe o sursa de venit atunci nu are nicio importanta ca n-ai invatat de mic. Crede-ma, daca incepi sa inveti sa canti la vioara si te tii de asta in 2 ani o sa fii impresionant. Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu m-am învățat să merg pe bicicletă tot la 28 ani. Am învățat mai repede decât mă așteptam și făcut drumeții pe bicicletă. Am mers și 40/60/90/153 km. Nu e niciodată prea târziu. Pentru a simții bucuria victoriei mai întâi trebuie să accepți provocarea. Eu am acceptat provocarea, mi-am urmat visul ( acela de a învăța să merg pe bicicletă la 28 ani) și uite ca am reușit. Și tu poți învață sa cânți la vioara dacă chiar îți dorești asta. Doar ambiție sa ai.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, împlinesc 29 ani peste o săptămână. Asta ca sa nu crezi ca s-a întâmplat în urma cu un deceniu când am pus fundul pe șa.