| RamonaNicolae a întrebat:

Scriu o nuvela fantasy si am nevoie de niste porecle/insulte foarte ofensive pentru un tip care arata foarte bine (nu merg insulte legate de uratenie) de 19 ani care e iubitul (nu doar victima) si sclavul unuia mult mai batran, bogat si de alta rasa. Are par lung si ochi albastri, e foarte calm, are privirea goala, e timid si nu se opune niciodata si vorbeste foarte putin. A ajuns intr-un loc foarte rasist si intolerant i aia nu ezita sa il insulte si sa ii puna porecle extrem de ofensive. Acum clar nu e nevoie sa fie politically correct, si am folosit clasicele "curva/tarfa/parazit" la limita de stilistic acceptabil. Deci, cele mai urate insulte pe care le stiti, pentru cineva in situatia lui sau un mod sa arat stigma fara ele (daca aveti idei sau stiti de o opera unde s-a facut asta fara insulte directe, in afara de a arata comportament foarte vizibil ostil.)

Ca nota, desi cei de la curte nu stiu, e facut praf dupa abuz de toate felurile de la 3-4 ani si e foarte foarte îndrăgostit de stapanul lui. Daca ajută ca ce tip de personalitate.

Răspuns Câştigător
| Takishima a răspuns:

Personajul principal din " David Coperfield " de Charles Dickens era numit cand era copil Daisy, ca pe fata, pentru ca era mai gingas si cum nu era obisnuit cu o viata grea din fabrici, ca copil muncitor, nu era pragmatic sau destul de puternic. Daisy e si nume de floare, inseamna romanita si are aspectul destul de minut si gingas, de aici si denumirea ironica data unui baiat. Mai tarziu in adolescenta, David continua sa nu fie luat in serios pentru ca nu ii creste par pe fata sa ii deie aer mai matur si serios dar si pentru ca inca este foarte naiv. Inca este caracterizat de aceasta porecla.

| RamonaNicolae explică (pentru Takishima):

Multumesc mult. Ideea cu floarea delicata este foarte buna. Am citit David Copperfield dar mai demult si nu cred ca as fi facut asocierea vreodata cu porecla lui. Merci din nou!

| Takishima a răspuns (pentru RamonaNicolae):

Nu stiu daca ai vazut "Cloud Atlas". In acest film am mai vazut cb asemanator. Robert Frobisher, interpretat de Ben Wishaw, este un tanar compozitor indragostit de stapanul sau, Vyvyan Ayrs, interpretat de Jim Broadbent, iar cand acesta il abordeaza intr-o maniera erotica pentru ca de felul sau e romantic, stapanul sau ii rade in fata in mod ofensiv. El vrea doar sa aiba meritul compozitiilor tanarului. Pentru el, care e instarit si putin emotional, tanarul e mai mult o sluga decat un compozitor demn de respect.
Ideea ta era diversa dar asemanatoare.
Succes la scris!
http://assets.signature-reads.com/......hishaw.jpg