| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara!

Este vreo diferență între Ruși și Ucraineni? Din câte știu eu Ucraina a aparținut Rusiei când a fost Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste și știu că limba este diferită. Ruși cu Ucraineni sunt diferiți sau nu? Sau sunt la fel? Doar limba este diferită.

Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Chiar nu văd nicio diferență...

| Brizbriz a răspuns:

Buna seara
e vreo diferenta intre mere si pere?
din cate stiu eu, amandoua sunt fructe

Ucraina nu a fost parte a URSS CU VOIA EI
ucrainienii INTOTDEAUNA i-au urat de moarte pe rusi
cand i-au invadat nazistii, au zis sarumana si erau dispusi sa lupte de partea lor (a nazistilor) pana a venit IMBECILUL de Himler si i-a tratat ca pe orice alti slavoni, cu "nu muncesc, nu mananca"

faptul ca sunt slavoni, si ca un roman nu prea distinge intre rusa si ucraineana, nu inseamna ca sunt rusi

| LordCristobal a răspuns:

Că să îți fie mai ușor de înțeles e ceva gen cum sunt austriecii și nemții.

| Iote a răspuns:

Pe cand exista URSS populatia a fost mereu mutata si implicit s-a corcit. Iar educatia e cam aceeasi. Si acum ei vorbesc mai mult rusa decat ucrainiana.

| CIaudiu a răspuns:

Diferiti, dar influenta si ocupatia rusa timp de secole i-a corcit cu rusii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Sunt diferiți, dar în același timp înrudiți. Seamănă destul de mult, dar sunt naționalități diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Is la fel doar limba ii alta ca si noi cu chișinaul corcituri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este aceeasi situatie precum Romania si Republica Moldova. Sunt teritorii istorice diferite, si cu influente diferite. Au apartinut la un moment dat aceleiasi conduceri, dar au fiecare particularitati. De exemplu, dupa Al Doilea Razboi Mondial, Romania a pierdut teritorii care azi fac parte din Serbia (banatul sarbesc), Bulgaria (cadrilaterul) sau Ucraina (Bucovina de nord)

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns:

Deși sunt înrudiți, sunt enorm de multe diferențe între ucraineni și ruși:
- religios, ucrainenii sunt deseori fie greco-catolici, fie parte din Patriarhia Ucrainei, dar nucleul adevărat al ucrainenilor, din Vestul Ucrainei, sunt fie greco-catolici, fie romano-catolici
- cultural și istoric, ucrainenii, în special cei din Vest, au mai multe în comun cu polonezii: cuvinte, religie, orașe comune, obiceiuri asemănătoare etc.
- gastronomia ucraineană e puternic diferită de cea rusească. Preparatele ucrainenilor sunt mai apropiate într-un fel de cele ale polonezilor și cele ale moldovenilor, decât de cele ale rușilor; de asemenea, bucătăria rusească a fost puternic influențată de cea din Asia Centrală de-a lungul istoriei, și recent a avut o influență mai puternică din partea bucătăriei occidentale, în timp ce bucătăria ucraineană este mai degrabă țărănească și locală
- genetic, ucrainenii din vest sunt mai apropiați de polonezi, iar cei din Sud (Cernăuți, Pocuția, Podolia, Odessa, Rutenia), sunt mai apropiați de români
- politic, ucrainenii sunt mult mai puternic opuși comunismului, și mai deschiși spre comerțul liber și spre libertatea individuală a omului din punct de vedere economic. Acest lucru se datorează, printre altele, și Holodomorului.
- de asemenea, ucrainenii au o anumită simpatie pentru mișcările de extremă dreapta fasciste, motivul principal fiind suferința lor în timpul regimului comunist.

| FredericChopin a răspuns:

Exact doar limba f putin e diferita (ca noi si moldovenii )limba si drapelul difera

| Ebrufatima a răspuns:

Ei între ei seamana destul de mult doar ca limba difera. Si ca și comportament difera.
Ei sunt înrudiți dar în același timp diferiți în anumite privințe laughing