| radu32 a întrebat:

Buna seara! Pentru pictura in guasa (pe hartie,panza, etc.) exista ceva solutii, spray-uri sau ceva ce poate fi preparat acasa, pentru a proteja pictura si a nu fi nevoie de sticla la punerea in rama? Va multumesc si o seara linistita! happy

3 răspunsuri:
| Ka0ru a răspuns:

Bună! Eu am folosit un lac transparent sub formă de spray (nu mai știu exact de unde e luat dar găsești pe net) pentru o pictură cu vopsea acrilică pe pânză și a ținut foarte bine. Doar să ai grijă să nu plutească scame prin jur și să dai pictura cu spray undeva afară, preferabil sprijinită de ceva.

| radu32 explică (pentru Ka0ru):

Multumesc! Am sa caut sa vad, sper sa mearga. Oricum guasa este undeva intre tempera si culoare acrilica, prin urmare ar trebui sa functioneze. Daca iti aduci aminte cum se numeste sa-mi spui si mie, o seara linistita! happy

| Andreeeush3369 a răspuns:

Pentru a proteja pictura aplici după ce se usucă complet un strat de vernis, il poti cumpara de la galerii de artă, sau pe internet