| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara si bine v-am găsit.
Eu îmi doresc foarte mult să știu desena,însă nu sunt talentată.
Doresc să învăț să desenez fară profesor si as fi bucuroasa daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi sau tutoriale.
Exersez foarte mult in fiecare zi, insa pur si simplu nu imi iese cum imi doresc eu.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Marimari09 a răspuns:

Buna. Eu am destul de multa experienta in desen deci o sa incerc sa iti zic cateva lucruri. Pai uite, eu ti-as zice sa cauti tutoriale pe youtube, sa te uiti la desene si sa incerci sa le faci, macar sa semene un pic. Daca te gandesti sa faci portrete, de exemplu in alb-negru, ti-as zice sa tragi la imprimanta imaginea cu persoana respectiva si sa faci cu creionul si cu linearul niste patratele (eventual de 1 cm ), acelasi lucru sa faci si pe foaia goala pe care o sa desenezi iar dupa, sa incepi de la ochi ( uitandu-te in patratelele desenate si calculand masura ) iar dupa sa faci nasul, gura etc. Crede-ma, e mult mai usor asa

4 răspunsuri:
| NoFeelings a răspuns:

Iti multumesc frumos, MariMari09.
Voi incerca cu sfaturile tale happy Nu ai poze cu ce desenezi tu, sau de unde te inspiri tu?

| Catalinhhh a răspuns:

Salut!
Uite : https://www.drawspace.com
Caută pe google ebook-uri pentru desen gratis.

| Carmeneo a răspuns:

Buna, pentru a învață sa desenezi nu ti trebuie talent pentru ca ai sa razi dar desenul este aproape matematica pura. Nu vei învața sa desenezi fără profesor pentru ca vei face multe greșeli pe care nu le vei vedea. E ca si cum te duci la un concert sau il vezi la televizor. E o mare diferența de perceptie, traire, înțelegere si simțire. Daca vrei sa faci un curs profesionist cu profesori foarte buni intra pe www.cursuripictura.com si fa un curs din care sa inveti măcar "alfabetul", apoi vei STI singura ce sa urmaresti.

| NoFeelings a răspuns (pentru Carmeneo):

Multumesc mult.