| LelChiha69 a întrebat:

Bună! Sunt clasa a 11-a și deoarece pasiunea mea este arta, aș vrea să merg mai departe la o facultate corespunzătoare, mai exact Universitatea de Vest din Timișoara, Arte și Design. Totuși, mă intrebam care din profilurile/domeniile oferite de această facultate mă pot ajuta să ajung, în viitor, animator sau game art/character designer? Mă gândesc că cel mai potrivit profil ar fi cel de Design Grafic, dar aș prefera un răspuns de la o persoană cu experiență. Totodată, ce ar trebui sa conțină portofoliul meu? Și acum licența se obține doar pe bază de portofoliu? Știu că am pus ceva întrebări, dar faptul că mai am un an jumate de liceu mă stresează haha.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Licenta la Arte fara portofoliu ar fi ca un artist fara lucrari. Cu ele dovedesti de ce esti in stare. Teoria ca teoria, aia se poate invata usor, dar practica e cea care conteaza cel mai mult la Arte, pentru ca, vorba artistilor, ca sa ajungi sa ai lucrari reusite, e nevoie de 1% inspiratie, si 99% transpiratie. Asta inseamna multa, multa, multa munca, care, impreuna cu teoria, se va vedea in lucrarile tale pe masura ce progresezi.
Eu nu as merge pe sectia de arte a unei facultati. As merge direct la facultatea de Arte. Cind mergi pe profilul de specialitate e altceva decat la o simpla sectie. E vorba de cadrul in care inveti, de profesori care sunt cel mai adesea mai buni, de modul in care e privita arta in general.
Iar daca ti-e greu sa pornesti direct cu facultatea, caci facultatea la arte nu e una usoara, cerintele sunt mari inca de la inceput, iti pot oferi o sugestie, sa faci mai intii Scoala Populara de Arte. Acolo cerintele nu sunt asa mari, si poti invata multe lucruri bune ce te vor ajuta mai apoi sa faci tranzitia la facultate mai usor. Desigur ca asta inseamna timp in plus, dar, mai apoi intrind in facultate, vei putea da piept cu cerintele de acolo, si iti va fi mult mai usor pe parcursul intregii facultati.
Ce ar trebui sa contina portofoliul tau? Poate ti se va parea ciudat, dar, stiu asta de la artisti consacrati, ar fi bine sa contina lucrari din orice sfera. Nu e bine sa te axezi doar pe un subiect, sau doar pe o tehnica de lucru. Cu cit e mai diversificat, cu atit e mai bine, caci cei ce il studiaza pot vedea de ce esti in stare. Poti avea mai multe lucrari pe ceea ce crezi tu ca e important pentru tine, dar ar fi bine sa ai si altele. De exemplu, daca te-ar interesa in mod special portretele in pictura, pe linga niste portrete pictate, ar fi bine sa ai si niste picturi cu peisaje, si chiar niste desene cu portrete si/sau peisaje.
In rest, cred ca te-ai gindit bine, profilul de Design Grafic e cel mai potrivit pentru ce vrei tu sa faci.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"să ajung, în viitor, animator sau game art/character designer?"

mai degrabă iți păstrezi talentul și descoperi facultatea de informatică

| LelChiha69 explică (pentru sierra1):

Nu sunt prea bun la informatică, asta e chestia :,) dar ma descurc când vine vorba de character design și animații. De aceea sunt mai interesat în acest domeniu. Mulțumesc oricum happy

| johnnny123 a răspuns:

Sigur ești pasionat de artă? Pari mai degrabă pasionat de jocuri video, ceea ce este un pic diferit.

| LelChiha69 explică (pentru johnnny123):

Da, sunt pasionat de artă. Chit că e game art designer sau character designer / concept, as vrea sa lucreze în acest domeniu. Și consider ca am un oarecare talent când vine vorba de concepte