| zuzu199zuzu a întrebat:

Buna TPU am de facut la desen o plansa si explicatia profesorului a fost:realizati o dominanta de culoare calda sau rece intr-o compozitie iar tema sa fie aleasa de voi.nu prea stiu ce sa desenez tinand cont ca trebuie sa alec decat 3 culori pe care sa le amestec intre ele fara sa folosesc alb sau negru.

Răspuns Câştigător
| Gheorghță a răspuns:

Este foarte simplu. Trebuie să foloseşti doar 3 culori coplementare: Roşu, Galben şi Portocaliu cu ajutorul cărora vei reda un apus de soare, ceea ce ar reda privitorului o senzaţie de linişte şi căldură. Foloseşte culoarea portocaliu ca dominantă şi galben în loc de alb iar roşu unde crezi că ar fi umbră. Sper că ţi-am dat cîteva informaţii cât de cât bune..chiar dacă nu am reuşit să te ajut la timp.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Gheorghță):

...Tu ştii ce-s alea culori complementare?

| Gheorghță a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Normal că ştiu...dar ce am postat eu adineauri îi ceva mai usor de reţinut ca să ajute.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Gheorghță):

Aşa şi tu ai zis numai culorile roşu, galben şi portocaliu, şi complementarele lor canci.
Verde*, violet*, albastru*.

| Gheorghță a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Domnişoara respectivă avea nevoie de exemple cum să folosească culorile...nu de teorie, de aceea nu am detaliat chiar dacă am încurcat culorile primare cu complementarele. Sper să mă înţelegi...

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Gheorghță):

Am detaliat eu undeva marea teorie a culorilor?
Te-am corectat, înţeleg şi eu foarte bine că nu are nevoie (cel puţin acum, în viitor, cine ştie) de nimic de genul pentru că efectiv nu ar înţelege.

| Gheorghță a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Bine.

8 răspunsuri:
| Gheorghță a răspuns:

Mulţumesc pentru fundă...deşi nu cerşesc aşa ceva.