| Bogdim0t a întrebat:

Bună TPU! Am nevoie de sugestii vis a vis actorie. Am un rol de jucat dintr-o piesă de teatru bazată pe cartea "Recreația mare". Rolul e Tilică (Matei) din fragmentul "Un șmecher la lecție". Problema nu e cu textul, l-am învățat, dar pe tocite. Aici intervine problema, când îl joc am emoții și recit efectiv tot ce am învățat, când eu trebuie să schimb un pic textul pe care l-am învățat. Sună probabil ciudat, dar e vorba de improvizație aici. Sunt bun la asta, am imaginație dar nu știu ce se întâmplă când joc rolul în fața la profa și colegi, parcă nu-mi mai merge imaginația și încep să recit exact același text de pe foaie. Am nevoie de exerciți/modalități să "scap" de emoții încât să mă pot concentra pe ce va urma să spun. Când am emoții, nu mai pot juca rolul bine, nu mai transmit emoțiile pe care, normal, le pot transmite dacă joc un rol lângă 2-3 prieteni. Știu să schimb emoțiile pe timpul piesei, dar pierd controlul și par întruna stresat când am emoții, se poate auzi și vedea de pe chipul și vocea mea că sunt stresat și grăbit (vorbesc repede când am emoții). Cum pot să-mi "revin". (Este primul meu rol într-o scenetă jucată pe o scenă, cred că e normal să am emoții, dar vreau să le stăpânesc)

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca cunosti engleza, vezi cateva videoclipuri de pe aici :
https://www.youtube.com/......s?/results