| nicooparaschiv a întrebat:

am o intrebare. Dacă aleg să cumpăr un produs de pe net prin ramburs și din greseala nu am banii pentru a plăti transportul, ar exista vreo alta modalitate pentru mine de a achita transportul, separat? Multumesc si dau funda!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand cumperi de pe net, automat ti se calculeaza totalul de platit, inclusiv transportul.
La sfarsit, dai definitivarea comenzii si ACCEPTI plata sumei calculate.
Daca nu mai ai banii sa achiti toata suma, fugi si ceri repede imprumut de la mama, vecina, vecinul de pahar etc., INAINTEA sosirii curierului, cu marfa.
In caz contrar, curierul nu-ti va preda marfa, dar te va inscrie pe lista mare si neagra ai celor care trag pe sfoara curierii. De pe aceea lista nu vei disparea timp de multi ani de zile!

| nicooparaschiv explică (pentru Bula):

Chestia asta se pune si pentru OLX?

| Bula a răspuns (pentru nicooparaschiv):

De ce nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum adică din greșeală sa nu ai baniilaughing ce prostie e asta, tu crezi ca este gratuit transportul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prin ramburs, înseamnă că la primirea coletului va trebui să plătești o sumă de bani care conține valoarea conținutului coletului plus transportul până la locul unde se livrează coletul, la tine acasă. sau la poștă. Această sumă nu poți să o împarți ăn două și să plătești separat transportul. Coletul nu ți se livrează, nu ajunge în posesia ta decât în momentul când achiți toată suma. Astfel, dacă nu achiți intr-un termen de 10 zile, poșta returnează coletul la expeditor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca vrei neaparat produsul mai amani putin. Curierul trebuie sa incerce livrarea de 2 ori. Cand te suna prima data ii spui ca nu esti acasa si pana vine a 2 a zi tu te duci sa faci rost de bani.

| cfrtobias a răspuns:

Mergi la banca si scoti banii si platesti cu bani dupa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ai bani 15, 17 sau 25 lei sa dai pentru curier? Iar în rate nu ai cum sa plătești.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neapărat.
Preturile spuse de tine sunt de fel practicate pentru cei ce au contract cu serviciile de curierat.
Dacă primești un colet de la o persoana oarecare prin ramburs, cel mai adesea începe de la 40 de lei distracția, cel puțin, la fan courier, și asta fără sa mai ținem cont de km adițional.
De exemplu, eu am trimis un colet, iar transportul a fost 260 de lei, fără sa mai punem și rambursul.

| Daniel323 a răspuns:

Te intelegi cu curierul daca poti sa platesti in natura.

| NoriAl a răspuns (pentru Daniel323):

Cartofi, ceapa, niste ulei, se mai gaseste prin casa, nu-i asa? laughing

| NoriAl a răspuns:

Separat, nu. Dar te imprumiti de pe undeva. Altfel, nu primesti deloc coletul. Nici o firma (posta sau curier) nu transporta gratuit.