| LittleLady a întrebat:

Buna TPU.Cei ce au terminat anul acesta clasa a opta, am o intrebare.VAcanta aceasta vreau sa citesc ceva pentru clasa a 8a doar ca nu prea stiu ce.intrebarea este:ce lecturi a-ti studiat? aa si daca a-ti avut de facut fise de lectura? Daca da ce trebuie sa contina o fisa de lectura? Relatarea pe scurt a faptelor petecute in opera citita sau in detaliu.
Ajutati-ma va rog! dau FUNDA

5 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Îţi recomand să citeşti ce vei face în clasa a IX-a.
Eu am făcut (îţi enumăr pentru ghidare, e posibil să nu coincidă nici o operă sau să coincidă toate, depinde) "Harap Alb" de I. Creangă, "Baltagul" de M. Sadoveanu, "Moara cu Noroc" de I. Slavici, "Lostriţa" de V. Voiculescu. Iar de la liceu, profesoara/profesorul se va axa pe simbolistica acestor cărţi, deci e bine să te informezi despre aceasta de pe internet.

| roland2948 a răspuns:

Citeste Popa Tanda de Ioan Slavici, noi asta am studiad mai mult in clasa a 8-a si trebuia sa facem redactarea pe momentele subiectului si caracterizarea personajelor. Ocupate si de texte lirice, Mihai Eminescu:Lacul..cam asta e ce stiu ca ar trebui studiat.Genul epic si liric.Pastelul si nuvela.

Spor la citit!

| Albeert a răspuns:

Baltagul

| CubRubik a răspuns:

Pai... eu asciti o colectie de 8 carti cu charlie bone (cu magie si aventura-fantastic)si o fisa de lectura trebuie sa contina :titlul,autorul, personajele, personajul preferat si de ce fragmentul preferat si de ce, analizarea gramaticala si literara a titlului personaje negative/pozitive, ce te-a impresionat si de ce etc...

| MihaiElenaSorina a răspuns:

Baltagul, Exuvii, Domnisoara Christina, Romanul adolescentului miop, Ciresarii (toate volumele), Popa Tanda, O scrisoare pierduta, Chirita in provincie... din ele am dat test din lecturi. Eu zic ca ai cu ce sa iti ocupi vacanta big grin