| Kayn221 a întrebat:

Bună TPU!
Cu cât se plătește un maestru la barou pentru anii de stagiatură?
Aș vrea o sumă totală care se dă lunar la barou.
Nu mă interesează fiecare plată în parte ( avocat x si y ) ci doar suma totală.
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Te referi la suma pe care o da stagiarul maestrului ca sa fie primit de acesta?
Daca esti convingator, ai un temperament placut, sau daca avocatul are nevoie de un stagiar de care sa se foloseasca si sa-i faca unele treburi s-ar putea sa nu trebuiasca sa platesti nimic. Poate ca unii trebuie convinsi cu bani sau cadouri dar nu e o regula in acest sens. Trebuie doar sa gasesti avocatul care te-ar primi pe langa el. Ideal ar fi sa te recomande cineva cunoscut avocatului.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un avocat stagiar este platit de cabinetul avocatial care il angajeaza, nicidecum de barou! Salariul brut al stagiarului nu poate fi mai mic decat cel minim brut pe economie, prevazut de lege(1900 lei ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă găsești o firmă bună, îți plătesc ei și taxele către barou și iei și un salariu minim.