Întrebare recomandată | Anonimmi a întrebat:

Cum se realizează florile din sapun?

4 răspunsuri:
| GulubuntzBudulush a răspuns:

Așa iei un model cu o floare, e mai greu și din săpun începi îți folosești forfeca lipiciul eventual alte bucăți de săpun, dar să fie și una întreagă. Iese cam frumos
:-)

| Themoreyouknow a răspuns:

Poti folosi un bisturiu mic si daca ai putin talent poti sculpta trandafiri in sapun

| cris_carmen a răspuns:

Hei!

Din ce imi aduc aminte, fie sculptezi direct un sapun intr-o floare, fie faci tu sapunulde la bun inceput. Cumperi baza de sapun, asta ca sa nu te chinui sa faci tu sapunul de la inceput.
Iei baza de sapun, amesteci culorile cum vrei tu. Poti pune culori alimentare ce se gasesc in comert. Baza de sapun o topesti la bain marie si apoi o torni in forme. Ca asa iasa flori, poti lua o forma cu flori din silicon. Torni amestecul pe care illasi sa se raceasca si apoi scoti florile din forma.