| Bobbless a întrebat:

Buna TPU ( nu e tema )hee hee as vrea sa va intreb ce's cu diatezele? adica am inteles activa, pasiva, reflexiva. dar nu inteleg cum transform de exemplu din diateza pasiva : " Copilul este spalat de catre mama sa." in diateza reflexiva sau activa thinking Sau cum pot recunoaste diateza activa, pasiva sau reflexiva? Dau funda multumesc mult

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Pai... In majoritatea propozitiilor ai un subiect gramatical. Daca acel subiect gramatical este si cel logic (care face actiunea), atunci este diateza activa. Exemplu: Mama isi spala plodul. Daca subiectul gramatical nu este subiectul logic, ci doar cel care suporta actiunea, atunci este diateza pasiva: Plodul este spalat de catre mama sa. Plodul are functie sintactica de subiact, dar de fapt nu face nimic (in afara de faptul ca e spalat-ce altceva stiu sa faca plozii!?). Subiectul logic este mama. "de catre mama" are functie sintactica de complement de agent(subiectul logic). Diateza pasiva se recunoaste dupa C. de agent, dar nu este obligatoriu ca acesta sa fie prezent. Diateza reflexiva se recunoaste dupa pronumele reflexive "sa", "isi". Exemplu: Plodul se spala. (minune!). Sper ca te-am ajutat. Si scuza-mi atitudinea discriminatorie fata de plozi, dar am un frate mai micwinking

| Bobbless explică (pentru betsy):

Te inteleg straight face si eu is in aceeasi situatie laughing)

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Citeste si incearca sa intelegi de aici :
http://www.referatele.com/......tia-re.php

| alexmircescu13 a răspuns:

Diateza pasiva: actiunea este executata de altcineva asupra subiectului. Ex: Copilul este spalat de catre mama sa. Diateza reflexiva: Actiunea este executata de subiect asupra lui insusi. Ex: Copilul se spala singur. Diateza activa: Actiunea este executata de subiect asupra altcuiva. Ex: Copilul spala bicicleta. Succes!

| Bobbless explică:

Va multumesc tuturor :*:*