| Copila2016 a întrebat:

o problemioara mai artistica.

Mai pe scurt, eu nu pot face desene decat daca ma uit la model si singura problema e ca le uit pur si simplu. Eu desenez personaje din Anime-uri, uitandu-ma la poze si facand dupa ele si nu folosesc tutoriale pentru asta pentru ca imi este foarte usor sa le desenez, mentionez ca le fac si repede.

Ce m-ar putea ajuta sa retin cum sa le fac? De exemplu la ochi este simplu, cei din Fairy tail si Naruto ii cam stiu, dar imi este greu la par ( in afara de cel a lui Boruto si Sarada, alea le fac instant ), haine si fata fara sa fac dupa poze. Ce as putea face sa retin? Sa exersez de mai multe ori desenele similare pana reusesc? Vreau sa fiu mai buna la desen dar asta ma impiedica. sad

Răspuns Apreciat de Editori
| cristi202 a răspuns:

Candva, la inceput, desenam doar ce imi trecea prin cap, imi venea o idee, si o puneam pe hartie. Fara imagini, fara subiecti. Un pictor a vazut desenele mele si m-a sfatuit sa imi caut subiecti ca sa desenez, sa nu mai fac doar din capsorul meu.
Ideea e ca trebuie sa vezi ceva ca sa poti desena. Poate ai o idee despre ceva concret in mintea ta, dar e bine sa gasesti fie fotografii, fie persoane care sa iti serveasca ca subiecti, si pe care sa le transpui in ceea ce vrei sa realizezi.
De exemplu, eu am in plan sa desenez lupta dintre un demon si un inger. Desigur ca pentru inger, m-am gandit la chipul frumos al unei fete, si adesea cand merg pe strada caut subiecti, ma uit la fetele fetelor, si cand vad cate una care s-ar potrivi, incerc sa analizez cat de bine s-ar potrivi. Si, cine stie, daca voi gasi subiectul perfect vreodata, poate voi avea tupeul si indrazneala sa o opresc si sa o rog sa imi pozeze pentru acel desen.

Ce poti face tu? Ai zis-o chiar tu - sa exersezi. O vorba in arta spune ca o lucrare reusita e 1% inspiratie, si 99% transpiratie. Transpira, munceste, exerseaza. Chiar daca uneori nu iti iese. Insista. Mai devreme sau mai tarziu, vei reusi. Pentru ca, chiar de nu reusesti pe moment, mana si mintea se antreneaza lucrand, si ce azi pare dificil, maine va parea mai usor de facut. Succes!

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pur si simplu nu prea ai memorie vizuala. Si eu la fel.
Sunt niste carti cu teste pentru memorie vizuala. Ba cred ca gasesti si pe net. Sa exersezi.

| PumpkinDoll a răspuns:

Una e sa stii sa desenezi, alta e sa ai memorie vizuala, asta tine si de practica.Eu mai mult desenez ce-mi vine in cap pe moment. Sfatul meu ar fi sa desenezi cat mai mult

| Picasso69 a răspuns:

Incearca sa faci ceva original.