| kopotoru a întrebat:

stie cineva cum pot publica o carte pe internet? Am textul salvat in word dar cica trebuie facut in ceva format si uploadat pe KDP ceva cu ebook? Cum fac toate astea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile in limba romana nu sunt acceptate pe Amazon (ma refer la formatul digital).
In ceea ce priveste transformarea dintr-un format in altul, iti recomand sa descarci si sa intri pe fiverr.
Pentru doar 5 dolari, vei gasi pe cineva care sa ti-o transforme in 4-5 formate diferite, conform specificatiilor tale.
Eu sunt scriitor si folosesc un program numit Scrivener (care iti transforma cartea in formatul dorit).
Legat de sfaturi din astea, iti recomand sa iti deschizi un cont pe wattpad. E o comunitate pentru scriitorii incepatori.
Poti publica romanul tau pe Smashwords in limba romana, iar ei il posteaza pe alte 30 de platforme diferite (daca vinzi ceva, comisionul se trage din profit, deci nu te costa nimic).
De asemenea, poti publica in orice limba doresti si pe Gumroad.
Bafta si succes la scris!

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Aici spune ca te lasa si word.

Microsoft Word (DOC/DOCX)
Kindle Create (KPF)
HTML (ZIP, HTM, or HTML)
MOBI and ePub.
Rich Text Format (RTF)
Plain Text (TXT)
Adobe PDF (PDF)

| kopotoru explică (pentru aditimus):

Unde? eu vreau sa imi vand cartea pe google book, amazon, goodread etc.Cum o uploadez acolo din Word? Nu cred ca se poate

| anonim_4396 a răspuns (pentru kopotoru):

Cartile in limba romana nu sunt acceptate pe Amazon (ma refer la formatul digital).
In ceea ce priveste transformarea dintr-un format in altul, iti recomand sa descarci si sa intri pe fiverr.
Pentru doar 5 dolari, vei gasi pe cineva care sa ti-o transforme in 4-5 formate diferite, conform specificatiilor tale.
Eu sunt scriitor si folosesc un program numit Scrivener (care iti transforma cartea in formatul dorit).
Legat de sfaturi din astea, iti recomand sa iti deschizi un cont pe wattpad. E o comunitate pentru scriitorii incepatori.
Poti publica romanul tau pe Smashwords in limba romana, iar ei il posteaza pe alte 30 de platforme diferite (daca vinzi ceva, comisionul se trage din profit, deci nu te costa nimic).
De asemenea, poti publica in orice limba doresti si pe Gumroad.
Bafta si succes la scris!