| Ada11 a întrebat:

Stiti cumva cand se foloseste "la" si cand se foloseste "le" in franceza? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gabiii97 a răspuns:

Le-pentru masculin singular, La-pentru feminin singular, L'-inaintea cuvintelor ce incep cu vocala sau h mut, Les-masculin si feminin plural(ex:le jardin,la chambre,l'avion,l'homme, les amis, les pleures ) sper ca te am ajutat te pup

3 răspunsuri:
| Iiiiioana a răspuns:

Deci la singular masculin se foloseste le
ex: le stylo
si tot la masculin singular pui l' cand cuvantul de dupa incepe cu o vocala
si la singular feminin folosesti la
ex: la soeur
si ca si la sing. masc se pune l' cand cuvantul de dupa incepe cu o vocala
ex: l'amie / l'oncle

| AlexiaClaudia a răspuns:

Se foloseste la atunci cand substantivul este la feminin iar le cand substantivul este la masculin dar sa fii atent daca se intalnesc doua vocale sa nu mai pui le sau la ci l'.

| Marina_4164 a răspuns:

Hey!
La se foloseste la feminin dar daca se intalnesc doua vocale va pica E si va deveni `
Le se foloseste la masculin si e aceeasi regula ca la femininwinking

Sper ca te-am ajutatwinking