| asdfghjk872 a întrebat:

Sunt intr-o situatie destul de nasoala pentru mine...Marea mea pasiune este de a fotografia, anul acesta mi s-a dezvoltat instantaneu aceasta pasiune, am inceput sa fac poze la niste nunti ba chiar sa fac sedinte foto, iar la acestea castig niste banuti[nu prea mult, dar pentru inceput e destul de bine] doar ca aparatul ce il folosesc nu este al meu, odata cu plecarea verii, nici aparatul nu l-am mai prea vazut, nu mai am ocazia sa fac fotografii cu el, si imi pare foarte rau... vreau cu orice pret sa am propriul meu aparat, imi puteti da niste idei de cum as putea castiga niste banuti? dar nu-mi dati idei prostesti de copii gen: 'Vinde prajituri sau limonada!' Stiu ca orice idee a-ti avea nu va avea un castig prea mare, dar putin cate putin, daca strang, poate reusesc sa-mi procur un aparat profesional. Deci, daca aveti idei, va rog frumos spuneti-mi! puppy dog eyes Multumesc anticipat! happy

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Mi-e destul de greu sa te ajut cata vreme nu am habar de varsta, studiile si aptitudinile tale (in afara de fotografie). Ar fi bine sa dai toate detaliile ca sa nu iti vindem cai verzi pe pereti. Presupun totusi ca de vreme ce faceai fotografii la nunti si aveai shootinguri ai un liceu terminat drept pentru care te poti angaja. Poti sa lucrezi ca promoter. Nu ai in fiecare saptamana de lucru, asta e neajunsul, uneori lucrezi 2-3 saptamani si alte 2-3 stai dar castigi destul de bine, undeva la 50 de lei pe zi. Daca reusesti sa ajungi promoter la tigari si alcool atunci castigi si mai mult, pana la 100 de lei pe zi. Poti lucra ca si ospatar de exemplu. Totusi ar fi ideal sa incerci sa te orientezi catre un job fotografic. Exista o groaza de cursuri de fotografie, workshop-uri de cateva saptamani ce la final iti garanteaza o diploma destul de relevanta care, dublata de un portofoliu bun, de calitate (cu poze de-ale tale) iti pot aduce un job in domeniu daca esti cu adevarat buna. Iti spun asta pentru ca e greu sa strangi din nimic bani pentru un aparat foto profesional care costa de la 2000 de euro in sus, fara sa punem aici la socoteala updatarile pe care trebui sa i le faci sau faptul ca va trebuie sa investesti constant in el pentru a-l imbunatatii constant. E greu fara un job care sa-ti permita. Daca vei avea insa un job stabil minim 6 luni atunci vei putea sa iei un credit de nevoi personale, pana in 3000 de euro iti da orice banca cata vreme ai un salar peste cel minim (presupun ca esti majora) pentru a-ti achizitiona un aparat. Poti vorbi si cu parintii si rudele sa te ajute, se apropie sarbatorile, ar putea fi un cadou comun de Craciun (zic si eu). Pana la urma tine totul si de aptitudinile tale, ti-am spus, e greu sa fiue xact cu tine cata vreme nu ai oferit detalii despre tine, studii, ce-ti place sa faci si mai ales la ce te pricepihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la anumite firme, gen Orange, Cosmote si spune-le ca ai dori sa fii promoter.Asta inseamna sa imparti pliante. Avantajul e ca zilnic trebuie sa faci asta cam 2-4 ore si castigi pe luna binisor.

| asdfghjk872 explică (pentru anonim_4396):

Cam cat castig daca as fi promoter?

| anonim_4396 a răspuns (pentru asdfghjk872):

Aproximativ 500 RON

| peticel20 a răspuns:

Buna,
In primul rand nu ai dat foarte multe detalii legate de varsta si disponibilitate (eleva, studenta etc) ca sa poti sa fii informata corect, asa ca o sa presupun.Ai putea sa-ti gasesti un job part-time ca si casiera sau lucrator comercial intr-un super/hipermarket ori intr-un callcenter ca se cauta.Nu castigi o avere, dar, vorba ta, e un inceput. Sper sa te fi ajutat.O seara buna!

| Fotbalista07 a răspuns:

Pai ai putea sa le spui parintilor tai sa te ajute. spune`le de pasiunea ta happy.Mai fa si economii. spune-le bunicilor thinking nu stiu. nu vad alta cale. ai putea sa te angajezi undevathinking

| Andreea_Achim_Bianca_1998 a răspuns:

Eu,spun ca ar trebui sa te angajezi la ceva usor care castigi banuti nu extrem de mult dar destul.Eu zic sa mergi la hypermarketuri mari cum ar fi Real si sa vinzi brosuri sau sa dai monstre gratis. Sper ca te-am ajutat fundita?big grin