| Geo1k3 a întrebat:

Știe cineva ce se întâmplă dacă aplic vernice(lac) pentru tempera(sau picturi pe baza de apă) pe o pictură făcută în culori acrilice? Are vreun efect negativ?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu are niciun efect negativ. Acrilice tot pe baza de apa sunt, așa că poți aplica liniștită vernice-ul pe care îl ai.

| Geo1k3 explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc frumos!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Geo1k3):

Cu drag!
Daca mai ai vreo nelămurire in ale picturii, te voi ajuta cu mare drag!
Sunt artist plastic profesionist.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lacul si apa nu se pot amesteca!

| Geo1k3 explică (pentru Violleta2022):

Nu asta era întrebarea mea. Dacă nu știi, nu adaugă comentariu, e doar pentru persoanele care sunt în cunoștință de cauză.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geo1k3):

Nu cred ca m-ai inteles!
Daca una nu se poate amesteca cu cealata, cum crezi ca poti pune una peste alta, fara sa se strice?
Peste picturile de acuarela se pune geam, ca sa le protejezi, nu lac.

| Geo1k3 explică (pentru Violleta2022):

Pai dacă lacul este special pentru picturile în acuarela, pe baza de apă, cum sa nu sa nu poți pune peste acest gen de picturi, dacă el e special pentru asta? laughing
? comentariul tău e invalid.

| Geo1k3 explică (pentru Geo1k3):

Eu întrebam dacă pun peste picturile acrilice ce se întâmplă, că pe cele pe baza de apă știu deja ca merge ca doar scrie pe ambalaj laughing

| Geo1k3 explică (pentru Violleta2022):

Și încă ceva, cum Doamne sa pui geam peste o pictură în acuarela făcută pe pânză? laughing Adică e logic că mă refeream la pânză din moment ce am spus lac, că doar nu pun lac pe hârtie, iar cele peste cele pe hârtie se pune geam, ramă. laughing, ce ai spus tu acolo nu are nicio noimă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geo1k3):

Daca lacul este special, de ce mai vii sa ne intrebi pe noi?
Nu stii sa citesti ce scrie pe prospect?

| Geo1k3 explică (pentru Violleta2022):

Nu am întrebat de acuarela, ci de acrilice!

| Geo1k3 explică (pentru Violleta2022):

Acuarelele și acrilicele nu sunt același lucru.

| Geo1k3 explică (pentru Violleta2022):

Și consider ca e mai grav sa vinzi informații eronate, cum ai făcut tu. Eu nu am făcut decât sa îți explic ca ce mi ai spus tu mie nu are legătură cu întrebarea sau cu realitatea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geo1k3):

Nu vand nimic baiete, ti-am dat peste nas ca esti incompetent sa citesti un simplu prospect.

| Geo1k3 explică (pentru Violleta2022):

Pai tocmai ca l am citit. N-ai habar de nimic din domeniul în care se încadrează întrebarea mea, dai răspunsuri doar ca sa dai. Felicitări, tocmai te ai făcut de râs.