| Gheorghță a întrebat:

Bună tuturor! Mi-am amintit de o imagine în care era desenat un fel de războinic foarte gras și extrem de musculos cu o rachetă sau o dinamită în spate, nu mai țin bine minte...și fuma un trabuc. Care îmi puteți spune cum se numește filmul/desenul animat, jocul sau numele imaginii respective? Asta doar dacă știți. Dau fundă răspunsului bun happy

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Probabil că faci referire la unele caricaturi care îl prezentau pe Churchill.

| Gheorghță explică (pentru corolav):

Am revenit după 4 ani. Ideea e că tot caut de atunci și nu găsesc. Era un desen gen caricatură cu un tip gras, foarte musculos care avea o rachetă în spate, un trabuc în gură și o față ciudată. Am cedat psihic.

| corolav a răspuns (pentru Gheorghță):

Mai mult decît ceea ce ți-am răspuns în data de 14 noiembrie 2013 nu știu ce altceva ar putea fi.
Caută niște publicații din anii 50 ( „Scînteia" sau „ Urzica").
Să fii sănătos!

| corolav a răspuns:

Sau, ar putea fi vorba de caricaturi de prin anii 50, în care, în acest fel, era prezentat, în presa pro sovietică, un chiul Sam, sau altcumva capitalistul american care ar fi declanşat războiul din Coreea.