| crooxel a întrebat:

URGENT:maine am expozitie cu picturile si desenele mele.am ceva emotii deoarece nu prea stiu ce sa zic la fiecare
nu le'am dat un titlu (as putea sa le dau)
nu am prea mari emotii in legatura cu comentatul picturilor dar am emotii cand vine vorba de intrebari de genul:
-cu ce ai pictat
-care e diferenta dintre acrilic si tempera si acuarele
-la portrete(ce e carbunele)
-daca ar fi sa vezi o insusire in aceste picturi-desene care ar fi aceasta
-ce e un tablou, natura statica, portret, arta abstracta(si alte chestii din astea)
va rog sa mai imi dati si voi exemple de astfel de intrebarei siraspunsurile lor.
a...eu nu am urmat nici o scoala sau curs de arte deci...totul e din imaginatia mea.
dau FUNDA la cel mai folositor raspuns.multumesc

1 răspuns:
| Unffox a răspuns:

CEl mai bine [ si usor de altfel ] este sa fii sincera in fata publicului. In plus, de obicei la un vernisaj oamenii isi stapanesc curiozitatile si admira lucrarile, apoi, in partcular te intreaba. Dar poti sa le raspunzi sincer, si sa le marturisesti ca totul e doar imaginatie, si nu esti familiarizata cu arta, dar iti doresti sa ajungi pana acolo la un moment dat.
Nu e nevoie sa stii totul pentru a te face remarcata si tu ca persoana ci doar sa fii smechera si sa ocolesti subiectul, formal si politicos, desigur.

Incearca sa fii naturala si nimeni nu te va putea critica. In plus, nu te astepta neaparat la astfel de intrebari. E momentul tau de stralucire, deci nu-l strica cu o teama atat de stupida;]

Succes si felicitari!