| StefiMaria a întrebat:

Buna!
Voi de ce cititi carti?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Să nu ajung ca vreun analfabet de pe-aici(e site-ul plin de idioţi) şi să scriu ajungeţi, veniţi etc cu cratimă sau să nu m-apuc să confund aţi cu a-ţi sau a-i cu ai.

29 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca e cel mai placut mod de a-ti petrece timpul liber.
Pentru ca imi place sa stiu ce ma inconjoara, sa-mi largesc orizontul.
Pentru ca, prin continutul lor, se adapteaza la starea mea de spirit.
Pentru ca majoritatea lucrurilor pe care le stiu, din carti le stiu.
Pentru ca, atunci cand toate par sa mearga pe dos, faptul ca intru in lumea creata de un autor sau altul ma face sa ma detasez, macar pentru o ora-doua, de toate problemele.
Si ar mai fi inca vreo 10-15 motive.

| Bacemi a răspuns:

In primul rand citesc pentru a -mi imbogati cunostintele din punct de vedere psihologic. Pentru a intelege mai bine cum gandeste omul. Pentru a fi pregatit pentru diverse scenarii. Ce tu citesti in carti s-a intamplat si cu siguranta se va mai intampla. Poate nu mereu 100% fidel, dar cu oarece legatura spre lectura in cauza. Daca e sa vedem o persoana care gandeste foarte matur desi nu are o experienta de viata mare poti spune ca acel cineva a vrut sa invete, a folosit experienta altora ca lectura pentru a fi pregatit. O lectura fie tiparita, fie vie in fata ochilor sai. Din carti sau din viata altora din jur. Pentru o maturitate a faptei vei avea mereu nevoie de scoala vietii, de o experienta traita. Insa pentru a gandi matur faptul ca vrei sa inveti din greselile altora este de ajuns. Cartile iti ofera aceasta sansa. De a invata ce e bine inainte de a invata ce e rau. Ai sansa de a nu gresi unde altii au gresit si au platit un pret poate prea scump.

| Cσσкiє a răspuns:

Pentru a uita că am 12 ani, pentru a intra în universul din care n-aş mai vrea să ies, pentru a-mi îmbogăţi vocabularul, pentru a mă relaxa, pentru a uita de tot...
Cărţile sunt foarte bune, să ştii!

| Alexandru a răspuns:

Buna.Citesc sa evadez din lumea asta ostila, sa aflu povesti de viata, sa imi reamintesc evenimente si personaje memorabile si nu in ultimul rand sa pot adormi caci in timpul scolii nu pot dormi dupa ce vin de la scoala si macar in vacanta sa mai echilibrez raportul de forte.
Salutare!

| foxi a răspuns:

Pentru cultura, informatie!

Răspuns utilizator avertizat
| shtephie a răspuns:

Pt a-mi dezvolta cultura generala si pentru ca este o metoda buna de relaxare happy

| Cryssbest a răspuns:

Pentru ca se imprima in personalitatea noastra si ne formeaza orizontul cultural, prin dezvoltarea gandirii. Indiferent ca citim carti pentru a "evada" din banalul cenusiu al vietii cotidiene sau pentru a ne documenta/specializa intr-un domeniu anume...
Nu exista carte pe lumea asta sa nu ofere cea mai vaga informatie, ceva care sa-ti poata fi de folos pentru viitor, ceva din care sa tragi invataminte si care sa poata fi asimilat usor, si in ultima instanta sa iti salveze chiar viata! Nu se stie niciodata!
Personal, o fac din pasiune, pentru dezvoltarea potentialului de care dispun, pentru ca omul cat traieste invata, nu-i asa? Si cu cat invata mai mult, cu atat are mai multe sanse sa se descurce in viata.

| maria98 a răspuns:

De placere

| lowfive a răspuns:

Pentru ca e o activitate placuta mie, pentru ca asa aflu lucruri noi nefiind nevoita sa le memorez sau sa le invat de nevoie, ci din placere si pentru ca e fascinant sa descopar universurile create de fiecare autor conform personalitatii lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Jane a răspuns:

Eu citesc carti pentru ca imi place sa aflu lucruri noi (in primul rand) si pentru ca imi place sa traiesc povestea respectiva alaturi de personaje. E foarte interesant sa citesti si este si o activitate relaxanta, te face sa te simti mai bine daca esti trist. Sper ca te-am ajutat!

| mary123 a răspuns:

Pentru a ma relaxa, pentru a uita de tot ce me inconjoara, pentru a intra in alta lume big grin.

| Roxy_4036 a răspuns:

Cultura, relaxare, Pasiune!

| pauladrian a răspuns:

Multi de aici citesc ca sa nu ucida.

| ioana_6413 a răspuns:

Pentru a mă relaxa, pentru a afla noi informaţii, pentru că subiectul cărţii mă atrage, că altfel n-aş citi-o, pentru că îmi imbogăţesc cultura generală, pentru că trebuie. laughing

| Simona a răspuns:

Pentru imbogatirea vocabularului si relaxare.

| BelieveinMagic a răspuns:

Eu le citesc pentru relaxare si pentru ca imi place.happy

Buna.
Pai, atunci cand ma apuc de citit carti, inseamna ca ori ma plictisesc ingrozitor si chiar n-am ce face ori sunt intr-o stare melancolicalaughing
Dar, lasand gluma la o parte, citesc pentru a-mi imbogatii
vocabularul, pentru lucruri informative sau culturale.chiar odihna, relaxare.NO STRESSbig grin
Cel mai mult imi plac cartile cu aventuri, si multe multe actiunibig grin
Printre preferatele mele sunt:
La tiganci
Fram, ursul polar
Amintiri din copilarie
Dumbrava minunata
Harry Potter
si multe altele:*

| anna7_4794 a răspuns:

Pentru a cunoaste o noua lume. Pentru a invata noi cuvinte. Pentru a ma relaxa. Pentru ca imi place si multe alte motive.

| afterlife a răspuns:

Citesc in primul rand pentru ca imi place, iar in al doilea rand pentru a-mi dezvolta vocabularul, si pentru a acumula in timp, ceva cultura.

| AndrA14 a răspuns:

Pai la scoala profa ne pune sa citim o carte pe luna, deci is obligata sa citesc...
apoi daca ma intereseaza acea carte totul e mai bine #:-s

| Ancestralsoul a răspuns:

Tu de ce mergi la scoala si inveti alfabetul? Cred ca majoritatea oamenilor care mai citesc ceva(fie si presa), o fac din dorinta de a se informa, de a iesi din anonimat, de a depasi pragul de animal de turma, de a trece peste limitarile generatiei din care face parte.Citesti ca sa cunosti, cunosti ca sa aplici, aplici ca sa inveti.Nu trebuie sa ajungi un geniu, dar e trist si tragic daca te uiti in jur si observi ca multe persoane nu au reusit sa treaca de nivelul sobolanului de pestera.Nu stiu si nu inteleg cum cineva poate sa traiasca in ignoranta crasa, deoarece a devenii fidel ineptiei nu va aduce nimanui recompense, ba dimpotriva.

| lilcide a răspuns:

Toti spune pentru a-ti imbogatii vocabular, probabil o sa te ajute cu idei cand o sa iti trebuiasca eu unul nu citesc carti, dar cred ca am sa ma apuc si eu

| alexalex_4604 a răspuns:

Eu ca sunt prost si ma mai destept happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt curioasa ce se ascunde sub coperta
Pentru ca e o metoda de relaxare
Pentru ca imi place sa imi folosesc imaginatia
Poate chiar si sa le arat acelor oameni ca pot citi daca chiar imi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Pentru a ma informa.
2. Pentru a cunoste o lume noua, fascinanta numita poveste

| ioniiiiiM a răspuns:

Pai eu n-am citit niciuna:d

| ClaraClary a răspuns:

Pentru cultura, informatie, sa a jung un medic.Cand esti medic, sunt cuvinte grele si trebuie sa pot sa le citesc.Si mai citesc pentru ca este placut.Si iti trebuie un vocabular deosebit pentru a fi respectathappy