| anonim_4396 a întrebat:

Bună, vreau să vă spun că, nu de curând am aruncat o privire pe Pinterest căutând * ceva anume și din ceva-ul ala am găsit altceva! (imagini)
Am ajuns să văd niște lucruri pe care nu am avut niciodată ocazia să le văd până acum!
Nici măcar pe National Gheographic!
Am rămas de-a dreptul șocat și fascinat!
Și anume, am văzut niște edificii antice preistorice pe care pur și simplu nu pot să mi le explic cum de/ au putut fi realizate?
+ multe multe alte monumente și locuri antice de neexplicat!
De la piramidele lui Cheops și a lui Ghizeh și până la zidurile din Maciu-Piciu!
Bine-nțeles că nu îmi sunt ceva nou, mai ales că le-am văzut mai demult discutându-se la TV despre ele; dar foarte superficial!
Cum este posibil oare să fi fost făcute/ create aceste lucruri uimitoare cu o asemenea precizie și dexteritate aproape de perfecțiune, dacă nu chiar perfecte; și totodată să rămână intacte secole de-a rândul?
Ziduri drepte trase la linie și fine ca gresia, încăperi artificiale în stil greco-roman formate în stâncă/i, temple antice lucrate cu multe detalii și o minuțiozitate ieșită din comun!
(Catedrale romano-catolice în stil baroc și gothic!)
Voi ce părere aveți?
Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!
Mai ales cele mai aproape de o variantă/e plauzibilă/e de adevăr!
O zi bună tuturor!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Traducere în limba română a romanului agramat de mai sus:

"Cum au reușit oamenii din antichitate să construiască clădiri monumentale?"

Cu plăcere!

| oglindasultanului a răspuns:

Ma bag in seama sa zic ca m-am saturat de ele, urmaream multi ani pagini pe Facebook. Uite idei: temple indiene, persane si ce mai e prin orientu mijlociu si nord-estul africii. De arhitectura europeana, mi-a fost cam frica, acum cred ca a trecut cu varsta. Dar eu eram tanara, acum ma intereseza altfel de constructii SF si sunt suparata cat de neevoluata este omenirea, deci revenind la vechile vremuri le creez in capul meu.

| Mavni a răspuns:

Joey daraga, cati anisori ai mata?
Multi "cercetatori" au avansat tot felul de ipoteze, cea mai vehiculata fiind cea cu trasul pe sfori. Insa, nici cu tehnologia avansata de astazi nu reusesc sa faca asa ceva. Deci, nimeni nu stie cum au fost ridicate piramidele sau orasul Machu Picchu din care au ramas doar cateva ziduri.
https://www.google.fr/......90t/data=! 3m8! 1e2! 3m6! 1sAF1QipNuKAysHi_LM-9xI3wLRq5aIYXafhYu7fJvs6rk! 2e10! 3e12! 6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNuKAysHi_LM-9xI3wLRq5aIYXafhYu7fJvs6rk%3Dw203-h114-k-no! 7i3264! 8i1840! 4m9! 1m2! 2m1! 1smachu+picchu! 3m5! 1s0x916d9a5f89555555:0x3a10370ea4a01a27! 8m2! 3d-13. 1631412! 4d-72. 5449629! 15sCgxtYWNodSBwaWNjaHVaDiIMbWFjaHUgcGljY2h1kgENaGlzdG9yaWNfc2l0ZQ? hl=ro