| Smufi a întrebat:

Am mai multe intrebari... Pictez de vreo 2 ani cu culori acrilice, iar acum m-am hotarat sa imi fac eu panzele, dar nu prea am idee care este treaba cu grundul si cu panza.
1. Exista si alte variante de a crea grundul, in afara de varianta cu cleiul sau cea cu aracetul vinilic cu creta si apa? Daca da, unde le pot gasi?
2. Daca nu, in ce tip de magazin as putea gasi praf de creta, alb de titan pulberi si aracet vinilic? (stau intr-un oras mic)
Dar cleiul, unde il pot gasi?
3. Aracetul pentru lemn este bun pentru tratarea panzei?
4. Daca tratez panza doar cu aracet e ok?
5. Am auzit ca lavabilul nu e un bun inlocuitor pentru grund. Este adevarat?
6. Este buna panza de bumbac cu ramificatii foarte mici pentru picturi in acrilice? Am cumparat-o de la un magazin cu articole pentru interior (vanzatorul a spus ca se foloseste pentru perne) si mi s-a parut potrivita.

2 răspunsuri:
| MorganaM a răspuns:

Cred ca ar fi cel mai intelept sa discuti cu o profesoara sau profesor de desen

| dragonmagd a răspuns:

Cleiurile care se găsesc în țară nu sunt de calitate, după câțiva ani se deteriorează deci îți distruge pictura. Pânza mi-o pregăteam doar cu oxid alb de zinc in amestec cu ulei de in fiert, dar acum îmi cumpăr pânza gata pregătită. Cele două le găsești ușor în diferite magazine unde au produse pentru zugrăvit.