| PrajituricaCuFrisca a întrebat:

As vrea sa facem un mic exercitiu de imaginatie (...). Astazi, la ora 10 si 10 ora romaniei, s-ar putea sa fim loviti de un asteroid de 300 de metrii. Daca ne-ar lovi, ar distruge intreaga rasa umana? Tot astazi (14 sept. abia a inceput pentru americani) nu se stie ora, s-ar putea sa ne loveasca un obiect unpik mai mare...in jur de 1 km. daca ne-ar lovi acesti asteroizi, (mai ales ca trec foarte, foarte aproape de noi) ar disparea rasa umana? va rog sa faceti 2 presupuneri, una cu asteroidul mic si alta cu cel mare, Rog numai cunoscatorii sa faca asta!

Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

Imagineaza-ti un asteroid de marimea unei case. In timp ce el cade, el pica cu aproximativ 30.000 mile pe ora si ar avea forta bombei de la Hiroshima care-ar distruge absolut orice atinge in marimea unui oras maricel, plus unda de soc ce va merge ceva mai departe. Asta ar avea o forta de 20 de kilotone.

Sa presupunem un asteroid mai mare, de marimea unei cladiri inalte de... 20 de etaje. Ea ar avea aproximativ 25-50 megatone forta. Ar putea distruge majoritatea oraselor majore din statele unite, daca-i pana acolo.

Daca ajungi la un asteroid larg de 1-2 km, atunci poti vorbi de eradicarea vietii de pe pamant. Ar distruge totul pe o distanta de aproximativ 1500-2000 de km. Apoi va fi praful si fumul care se vor ridica in atmosfera si vor bloca soarele pe o perioada destul de lunga, cauzand majoritatea animalelor de pe planeta sa piara, iar daca ar cadea in Ocean, ar curata pe de-a-ntregul toate orasele de pe coasta.

Dar asta e de domeniul sf happy un asteroid in gen va trece pe langa pamant prin 2028, insa nu-l va lovi, ci va trece pe langa.

Sper ca ti-a prins bine explicatia.

| PrajituricaCuFrisca explică (pentru guardian18angel):

Serios?
1. uite linkul asta...5:10 utc inseamna 22:10 ora romaniei http://www.theblaze.com/......s-the-vid/
2.Ai dreptate cu faza cu asteroidul din 2028, atunci insa va trece intr-o gaura de vierme si va reveni in 2036 si va lovi pamantul.

| guardian18angel a răspuns (pentru PrajituricaCuFrisca):

Interesant articolul, hm, dar nu stiu ce sa zic happy.

De unde stii ca va trece printr-o gaura de vierme, sau ca exista gauri de vierme? :p atata timp cat NASA nu a verificat lucrurile astea, se pot scrie sute de lucruri pe internet, desi nu sunt neaparat adevarate, doar suna... periculos de aiurea si nu-ti prea vine sa nu le iei in considerare.

Stai linistita, o sa traim vieti lungi si vom fi batrani pana vom sti daca ne va lovi ceva, sau nu vom sti.

Si apoi e mai bine sa nu sti. Moartea e moarte, daca mori lovit de o masina sau de un asteroid tot aia e, doar ca cu asteroidul te panichezi de te ia naiba happy. Si e mai bine sa nu ne gandim ca nu prea are rost. Nu prea avem ce face, momentan, sa ne protejam decat sa fugim.

| PrajituricaCuFrisca explică (pentru guardian18angel):

Discovery science...n-am trait intr-un borcan pana acum big grin

| guardian18angel a răspuns (pentru PrajituricaCuFrisca):

Eeeeeei, acolo sunt teorii, nu lucruri perfect valabile. Si mie-mi place programul, sincer, ma distreaza si adauga la cultura generala, dar nu lua a buna tot ce se vorbeste happy e doar teoretic...

Dar imi place cum gandesti, esti simpatica big grin

| PrajituricaCuFrisca explică (pentru guardian18angel):

Mz la fel (^-^)

10 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Presupunerea 1 (cu asteroidul mic): "unpik" ar disparea asteroidul.
Presupunerea 2 ( cu asteroidul mare): "unpik" ar disparea asteroidul.
Cum de?
In exercitiul meu de imaginatie, rasa umana e data naibii de norocoasa si adaptabila si rezistenta.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Da, suntem daţi naibii! laughing

| Mihai453 a răspuns:

Nu,nu ar dispareahappy
probabil doar cateva sute de mii oameni morti
funda?laughing)

| PrajituricaCuFrisca explică (pentru Mihai453):

Mdea, dar n-ar isca nori ucigatori? si asta ar ucide restul?