| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

Nu stiu daca stie cineva. Vreau sa stiu ce implica structura picturii murale. Am avut o experienta cand am pictat pe un perete si cand eram aproape de final, a inceput sa se scorojeasca suportul. Ce fel de adeziv sau var trebuie sa dau inainte ca sa nu crape. Trebuie sa pictez numai cu culori speciale pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cristi202 a răspuns:

Daca peretele e vechi, trebuie testat suportul sa nu cumva sa se scorojeasca. Daca o face, trebuie curatat, spalat, tras doua maini de glet si lavabil in culoarea de fond si abia apoi poti face pictura. Eu am facut cateva picturi, insa am avut sansa sa lucrez doar pe pereti noi sau in stare excelenta. Si am lucrat cu culori profesionale, Maimeri, ca sa nu am surprize in ce priveste culoarea. Depinde desigur si ce fel de culoare ai folosit. Iar daca vrei sa iti incanti privirea cu ce am facut eu, unele lucrari, nu toate de acolo, le gasesti pe www.picturadecorativapepereti.blogspot.com