| Evaeva1987 a întrebat:

Buna ziua!
Pentru a deveni profesor de DESEN, la gimnaziu, ce demersuri ar trebui sa urmez? Nu am studii in domeniu (eu am facultate+masterat in economie).
Doresc sa ma reprofilez, si sa fac o meserie pe care as iubi-o (desi sunt costienta si de salariul din invatamant).
Eu am cunostinte/talent in desen, dar nu am hartii/diplome.
Am sanse sa intru in sistemul de invatamant, pe aceasta materie?

2 răspunsuri:
| Annnnnie a răspuns:

În primul rând, dacă ai făcut modulul psihopedagogic e bine, dar trebuie să te interesezi dacă e nevoie de vreo completare.
În al doilea rând, la nivelul de gimnaziu se fac ore de educație plastică, iar desenul este inclus doar în programa gimnazială din cadrul liceelor cu profil vocațional, artistic (artă plastică).
Doar cu un curs nu poți intra calificată în sistemul de învățământ pe domeniul acesta sau poate chiar deloc. Cel mai bine este să întrebi la inspectoratul din orașul tău, dacă ești atât de hotărâtă să urmezi drumul ăsta.
Mi-ar plăcea să văd câteva din desenele tale. Sunt în domeniul ăsta și poate pot să-ți dau un sfat ceva.
Mult succes!

| Daniel_Dany_1989_piNa a răspuns:

Trebuie facut un mic curs. Care nu dureaza mai multde cateva luni.