| MihaiGames a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie cate alfabete are limba japoneza? Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

-Kanji
-Hiragana
-katakana
Dacă vrei să înveți japoneza poți arunca o privire aici https://youtu.be/fA4oimB2Upk

| Sn4k3 a răspuns:

3: hiragana, katakana şi kanji.

| BlackRaven45 a răspuns:

Exista 4 alfabete: Romanji, Katakana, Hiragana si Kanji.

Romanji e mai mult un alfabet intermediar, cu litere latine. Practic scriem noi silabele lor cu literele noastre: In loc de ''か'' (particula scrisa in Kanji) scriem ''k a'' (Legat, dar dragul de TPU nu ma lasa sa scriu cu k). Ei nu folosesc Romanji. Romanji e mai mult pentru noi, sa ne ajute sa invatam laughing Il mai folosesc si ei uneori pentru cuvinte straine, spre exemplu nume, dar mai rar. Pentru asta folosesc mai mult Kanji.