| GulubuntzBudulush a întrebat:

Bună ziua, TPU. Am o întrebare? Știți pe cineva care se pricepe la scris scenarii (filme, seriale, scurtmetraje, scenete de teatru). Vreau să mă consult și eu cu privire la niște idei. Scriu un scenariu pentru un viitor serial de animație: Marea Comoară Ascunsă și aș vrea să mă consult cu el dacă se poate. Vreau să știu cum se scrie un scenariu de calitate.

16 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu e ceva unic, nu o sa meargă.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Poftim?

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ma refeream la poveste.
Nu felul in care e scrisă contează, ci povestea.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Care este treaba cu povestea?

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Pe scurt, daca povestea e aiurea, poate sa fie scris scenariul perfect că nu atrage publicul.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Ororile războiului puteau fi observate la orice pas. Bucăți de cadavre zăceau împrăștiate peste tot, ieșind de sub dărâmaturi, înșiruindu-se într-un spectacol grotesc, care te făcea să îți întorci instinctiv privirea îngrozit. De zece ani războiul secătuise sărmana țară, iar oamenii aproape își pierduseră speranța. Înaintea lor se prevedea un viitor întunecos și sumbru. Nu exista nici măcar o persoană, care să nu fi fost afectată de acest război, ce părea fără sfârșit.
Kristi simțise din plin durerea și disperarea. Mai întâi își pierduse părinții, apoi bunicii, unchii, mătușile și mulți dintre verișorii săi. Nu îi venea să creadă, că nu avea să îi mai revadă vreodată, că nu le va mai auzi glasul sau că nu vor mai trăi atâtea clipe minunate împreună. El rămăsese singurul sprijin al fratelui său mai mic, Braty. Deși mai avea încă trei frați mai mari, aceștia apucaseră pe căi rele și nu erau preocupați de bunăstarea mezinului.
Kristi îl iubea foarte mult pe fratele său Braty și își făcea griji pentru viitorul lui. Avuseseră o copilărie foarte frumoasă, până când iubita lor țară, Republica Ceșcă, căzuse în mâna unui conducător aspru și nemilos, care o târâse în acest război cumplit.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Daca asta e descrierea...e lunga. Chiar și pentru o carte.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Nu, acesta este doar primul paragraf.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

"un scenariu pentru un viitor serial de animație"
Ce ai tu acolo seamănă cu scrierea unei cărți, nu a unei piese de teatru.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Aceasta este cartea pe care se bazează scenariului serialului de animație.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Păreri?

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Tot n-am înțeles, scrii carte sau scenariu?

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Am scris o carte, scriu un scenariu.

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Scenariul se scrie diferit fata de o carte.
Iar că o carte sa ajungă animata, trebuie sa devină best seller mondial. Si asta cam durează.

| GulubuntzBudulush explică:

Este vorba despre un grup de tineri care pleacă în căutarea Marii Comori Ascunse care va salva soarta orașului Amissa de sub întunericul sub care se află.

| Flavyy124 a răspuns:

Idee un pic prea epuizata... no hate, du-te la unatc sau cv faculate si intreaba studentii