| MrBeanTeddyBear a întrebat:

Bunaaa.
Cum as putea scoate urmele de superglue de pe lemn(biroul meu).
Am lipit cu superglue ceva si apoi l-am inchis si l-am lasat pe masa.Nu stiu cum dar acum nu-l mai pot lua...cred ca s-a spart sau ceva de genu' si a curs din el.
Am tras de el am tras si am reusit sa-l scot acum e o alta problema... o bucata de metal (care facea parte din "cutia" de superglue) a ramas lipita de masa si chiar nu reusesc sa o deslipesc.
Am incercat...cum scria pe un sait sa pun spuma din sapun lichid si apa calduta dar nu a mers.
Cu acetona nu pot pentru. ca se decoloreaza.
Ce as putea face?(funda)

2 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Incearca cu solutie pentru curatarea spumei poliuretanice intarita popate reusesti.

| sutinoo a răspuns:

Problema superglue-ului este ca intra in material si adera la majoritatea suprafetelor, compromite cam tot ce intra in contact cu el.

Totusi, eu am reusit sa reduc considerabil o pata de superglue de pe birou folosind o"spatula" de plastic (o rigla cu muchiile foarte ascutite), dar de atunci, cand mai lipesc cu superglue, ma asigur ca-l pun pe o suprafata de care nu-mi pasa (o coala de hartie)